Kedi dermatofitlerinde itrakonazol kullanımının karaciğer üzerine etkileri
The effects of itraconazole on the liver in feline dermatophytosis
  1. Tez No: 1018697
  2. Yazar: EZGİ KAYACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları (veterinerlik) Bilim Dalı
Özet
Kedilerde dermatofitoz, sıklıkla Microsporum spp.'nin neden olduğu yaygın ve bulaşıcı bir fungal enfeksiyondur. Bu çalışmanın amacı, kedi dermatofitozisinin tedavisinde altın standart olarak kabul edilen sistemik antifungal ajan itrakonazolün, hastaların hematolojik parametreleri ve karaciğer fonksiyonları üzerindeki zamana bağlı etkilerini kapsamlı bir şekilde değerlendirmektir. Çalışmaya dermatofitoz teşhisi kesinleşen 15 hasta (itrakonazol grubu) ve sistemik olarak sağlıklı 7 kedi (kontrol grubu) olmak üzere toplam 22 kedi dahil edilmiştir. Tedavi grubundaki hastalara 5 mg/kg/gün dozunda oral itrakonazol, puls terapi protokolüyle (7 gün ilaç kullanımı, 7 gün ara, toplam 2 döngü/28 gün) uygulanmıştır. İlacın sistemik etkilerini izlemek amacıyla 0., 14. ve 28. günlerde kan örnekleri alınarak tam kan sayımı ve biyokimyasal karaciğer enzimleri analiz edilmiştir. Mikolojik incelemeler sonucunda tüm hasta olgularında etkenin Microsporum spp. olduğu tespit edilmiştir. Hematolojik değerlendirmede 0., 14. ve 28. günlerde gruplar arasında lökosit, eritrosit ve trombosit düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Biyokimyasal incelemelerde ise 0. ve 14. günlerde gruplar arası fark görülmezken 28. günde tedavi grubundaki kedilerin ALT, ALP, GGT ve total bilirubin değerlerinde kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı yükselmeler saptanmıştır. Ayrıca itrakonazol grubunun kendi içindeki zamansal değişim analizinde karaciğer enzimlerinin tüm 28 günlük süreçte kümülatif olarak arttığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, kedi dermatofitozu tedavisinde itrakonazolün sistemik kullanımı hematolojik açıdan güvenlidir ve kemik iliği supresyonuna yol açmamaktadır. Ancak ilaç, kümülatif bir hepatik strese neden olmaktadır. Bu nedenle, tedavi sürecinde karaciğer fonksiyon testlerinin yakından izlenmesi ve karaciğer koruyucu veya immünomodülatör desteklerin kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Dermatophytosis in cats is a common and contagious fungal infection frequently caused by Microsporum spp. The aim of this study was to comprehensively evaluate the time-dependent effects of itraconazole, the gold standard systemic antifungal agent in treating feline dermatophytosis, on the hematological parameters and liver functions of the patients. The study included a total of 22 cats: 15 diagnosed with dermatophytosis (itraconazole group) and 7 systemically healthy cats (control group). The patients in the treatment group were administered oral itraconazole at a dose of 5 mg/kg/day using a pulse therapy protocol (7 days of medication, 7 days off; 2 cycles/28 days in total). To monitor the systemic effects of the drug, blood samples were collected on days 0, 14, and 28 for complete blood count and biochemical liver enzyme analyses. Mycological examinations revealed that the causative agent was Microsporum spp. in all clinical cases. In the hematological evaluation, no statistically significant difference was found between the groups in leukocyte, erythrocyte, and platelet levels on days 0, 14, and 28. Biochemically, while no difference was observed between the groups on days 0 and 14, statistically significant increases in ALT, ALP, GGT, and total bilirubin values were detected in the treatment group on day 28 compared to the control group. Furthermore, intra-group temporal change analysis of the itraconazole group showed that liver enzymes increased cumulatively throughout the 28-day period. In conclusion, the systemic use of itraconazole in the treatment of feline dermatophytosis is hematologically safe and does not cause bone marrow suppression. However, the drug causes cumulative hepatic stress. Therefore, close monitoring of liver function tests and the use of hepatoprotective or immunomodulatory supplements are recommended during the treatment process.