Orta ve Doğu Karadeniz Bölgelerindeki gökkuşağı alabalıklarında salmonid alphavirus enfeksiyonlarının varlığının araştırılması
Investigation of salmonid alfavirus infections in rainbow trout in the central and Eastern Black Sea Regions
- Tez No: 1018719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT TAMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Virolojisi Bilim Dalı
Özet
Salmonid alfavirüsü (SAV), Atlantik somonu (Salmo salar) ve gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) pankreas hastalığı (PD) ve uyku hastalığına (SD) neden olan, Avrupa su ürünleri yetiştiriciliğinde artan balık ölümleri ve ekonomik kayıplarla ilişkilendirilen önemli bir viral etkendir. Günümüze kadar balıklardan genetik olarak birbirinden farklı altı SAV genotipi (SAV 1–6) tanımlanmıştır. Bu genotiplerin tamamının, ticari ve doğal popülasyonlardaki somonların yanı sıra bazı yassı balık türleri de dâhil olmak üzere çeşitli deniz balıklarında PD ve SD'ye yol açabildiği bildirilmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'nin Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nde ekonomik açıdan önemli kayıplara neden olabilecek SAV enfeksiyonunun varlığının araştırılması amaçlanmıştır. Ülkemizde SAV enfeksiyonlarına ilişkin kapsamlı saha verilerinin sınırlı olması nedeniyle, bu araştırma örneklem büyüklüğü ve bölgesel kapsamı bakımından Türkiye'de gerçekleştirilen ilk spesifik akademik tarama çalışması olma özelliği taşımaktadır ve literatürdeki önemli bir boşluğu doldurmayı hedeflemektedir. Araştırma kapsamında, Türkiye'de yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan gökkuşağı alabalıklarından Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yer alan yedi ilden (Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin) toplam 210 adet taze tezgâh balığı örneği toplanmıştır. Her ilden 30 balık örneklenmiş ve elde edilen örnekler, tüm SAV genotiplerine özgü primerler kullanılarak Gerçek Zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu (Real-Time Polymerase Chain Reaction, RT-PCR) yöntemiyle analiz edilmiştir. Yapılan RT-PCR analizleri sonucunda hiçbir örnekte SAV enfeksiyonuna rastlanmamıştır. Bununla birlikte, hastalığın ülkeye girişinin ve olası yayılımının önlenebilmesi amacıyla, ülke genelinde belirli aralıklarla düzenli sürveyans ve tarama çalışmalarının yürütülmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Salmonid alphavirus (SAV) is a significant viral pathogen causing pancreatic disease (PD) and sleeping disease (SD) in Atlantic salmon (Salmo salar) and rainbow trout (Oncorhynchus mykiss), and is associated with increased fish mortality and economic losses in the European aquaculture industry. To date, six genetically distinct SAV genotypes (SAV 1–6) have been identified. All of these genotypes have been reported to cause both PD and SD not only in farmed and wild salmonids but also in various marine fish species, including certain flatfish species. The present study aimed to investigate the presence of SAV infections in the Central and Eastern Black Sea Region of Türkiye, where potential outbreaks could result in significant economic losses. Given the limited availability of comprehensive field data regarding SAV infections in Türkiye, this study represents the first region-specific academic surveillance effort conducted at this sampling scale and seeks to address an important gap in the existing literature. For this purpose, a total of 210 fresh market-sized rainbow trout samples were collected from seven provinces located in the Central and Eastern Black Sea Regions of Türkiye (Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, and Artvin), with 30 fish sampled from each province. The collected specimens were analyzed using Real-Time Polymerase Chain Reaction (RT- PCR) with primers specific to all known SAV genotypes. No evidence of SAV infection was detected in any of the examined samples based on RT-PCR analysis. Nevertheless, regular surveillance and screening programs conducted at periodic intervals across the country are essential to prevent the introduction and potential spread of the disease within Türkiye.