Televizyon dizilerinde karakter inşası bağlamında kimlik ve çatışma:“Kızıl Goncalar”dizisi örneği
Identity and conflict in the context of character development in television series: The example of the series“Kızıl Goncalar”
- Tez No: 1018729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE SUNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Sosyoloji, Radio and Television, Communication Sciences, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, televizyon dizilerinde karakter inşasının kimlik ve çatışma ekseninde nasıl kurulduğunu Kızıl Goncalar dizisi örneği üzerinden incelemektir. Çalışmanın temel problemi, dizideki karakterlerin kimliklerini nasıl performatif biçimde inşa ettikleri ve modern toplumda inanç ile modernite arasındaki gerilimin bu süreçte nasıl görünür hâle geldiğidir. Modern toplumda kimlik, sabit ve değişmez bir yapı olmaktan ziyade toplumsal etkileşimler ve bağlamsal koşullar doğrultusunda sürekli yeniden kurulan bir süreç olarak değerlendirilmektedir. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde durum çalışması deseni ile tasarlanmıştır. Çalışmanın veri kaynağını Kızıl Goncalar dizisinin amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilen bölümleri oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde dizinin belirlenen bölümleri incelenmiş, diyaloglar yazılı metne aktarılmış ve sahne bağlamları kayıt altına alınmıştır. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemi ile çözümlenmiş ve analiz sürecinde beş temel tema belirlenmiştir. Araştırma bulguları, karakterlerin farklı sosyal bağlamlarda farklı rol performansları sergileyerek kimliklerini sürekli olarak yeniden müzakere ettiklerini göstermektedir. Dizide inanç ve modernite arasındaki gerilim yalnızca ideolojik bir karşıtlık olarak değil, aynı zamanda performatif bir kimlik mücadelesi olarak da ortaya çıkmaktadır. Kamusal ve mahrem alan arasındaki geçişler ise kimliğin bağlama göre yeniden düzenlenen bir sunum olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak Kızıl Goncalar dizisi, televizyon dizilerinin modern toplumdaki kimlik tartışmalarını görünür kılan önemli bir kültürel metin olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda Erving Goffman'ın dramaturjik yaklaşımı, karakterlerin kimlik performanslarını anlamada işlevsel ve kapsamlı bir kuramsal çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine how character construction in television series is shaped within the axis of identity and conflict through the case of the series Kızıl Goncalar. The main problem of the study is how characters in the series construct their identities in a performative manner and how the tension between faith and modernity in modern society becomes visible within this process. In modern societies, identity is considered not as a fixed and stable structure but as a process that is continuously reconstructed through social interactions and contextual conditions. The research was designed within the framework of a qualitative research approach using a case study design. The data source of the study consists of selected episodes of the series Kızıl Goncalar, which were chosen through purposive sampling. During the data collection process, the selected episodes were examined, dialogues were transcribed into written text, and scene contexts were recorded. The obtained data were analyzed using thematic analysis, and five main themes were identified in the analysis process. The findings of the study reveal that the characters continuously negotiate their identities by performing different roles in different social contexts. The tension between faith and modernity in the series appears not only as an ideological opposition but also as a performative struggle of identity. Transitions between public and private spaces indicate that identity is a presentation that is reorganized according to context. As a result, Kızıl Goncalar demonstrates that television series function as significant cultural texts that make identity debates in modern society visible. In this context, the dramaturgical approach of Erving Goffman provides a functional and comprehensive theoretical framework for analyzing character performances.