7. sınıf ana dili ders kitaplarının karşılaştırılması:Bulgaristan ve Türkiye örneği
Comparison of 7th-grade mother tongue textbooks: The cases of Bulgaria and Türki̇ye
  1. Tez No: 1018785
  2. Yazar: NESRİN BAHTİYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ÇİFCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde öğretim programları çerçevesinde geliştirilen ders kitapları, eğitimin hedefleri ve öğretim programının kazanımlarına erişmek üzere çağdaş eğitimin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Kaynak niteliğinde olan programlar ve bu kapsamda şekillenen ders kitaplarının farklı ülkelere ait programlardan da yararlanması önem arz etmektedir. Bu bağlamda ana dili öğretim programlarının ve ders kitaplarının uluslararası karşılaştırılması ise gelişim ve güncelleme aşamasında oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu durum öğretmen ve öğrencilerin çağdaş yöntemleri takip etmesine, uygulamalarda güncel yöntemlerin kullanılmasına ve kitapların modern standartlara göre düzenlenmesine imkân sağlamaktadır. Bu çalışmada 7. sınıf MEB yayınları Türkçe ve 7. sınıf Bulgar Dili ve Edebiyatı ana dili ders kitapları çeşitli ölçütler kapsamında aralarındaki benzerlik ve farklılıkların tespit edilmesi amacı ile doküman analizi yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Gerçekleştirilen inceleme kapsamında kitap infografileri ele alındığında Bulgar Dili ve Edebiyatı ders kitaplarında geçmişte öğrenilen bilgilerin hatırlanmasına ilişkin özet bileşenler, tablolar, diyagramlarla ve testlerle içeriğin zenginleştirilmiş olduğu görülmektedir. Bulgar Edebiyatı ders kitabının kapak görseli başta olmak üzere kullanılan görseller yazarların tarihi konumları ile ele alındığında metin seçimleri ile ilgili milli duyguları öne çıkaran öğeler barındırdığı görülmektedir. Ayrıca yazar biyografilerine ayrıntılı şekilde yer verilen bir bölümle birlikte ayrıntılı okumayı, metin çözümlemesini, konuşmayı ve yazma becerilerini ön plana çıkaran bölümler planlanarak iletişimsel unsurlara önem verildiği görülmektedir. Türkçe ders kitabında ise Bulgar Dili ve Edebiyatı kitabında ihmal edilen dinleme becerisine ilişkin metin ve etkinliklerin sistematik şekilde ve her temada yer aldığı görülmekte ve dört temel dil becerisine ilişkin dengeli ve sistematik bir dağılımın olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Currently, course books developed within the framework of curriculum guidelines constitute an important part of modern education, designed to achieve educational objectives and curriculum outcomes. It is important for these curriculum-based programs and the course books shaped within this framework to draw upon programs from other countries as well. In this context, the international comparison of mother tongue curriculum programs and course books plays a crucial role in the development and updating process. This enables teachers and students to keep up with contemporary methods, ensures the use of current methods in practice, and facilitates the organization of textbooks according to modern standards. In this study, 7th-grade Turkish language textbooks published by the Ministry of National Education and 7th-grade Bulgarian Language and Literature mother tongue textbooks were compared using the document analysis method to identify similarities and differences between them based on various criteria. When reviewing the book infographics as part of this study, it is evident that the Bulgarian Language and Literature course books have enriched their content with summaries, tables, diagrams, and quizzes designed to help students recall information learned in the past. When the visuals used—particularly the cover image of the Bulgarian Literature course book—are examined in light of the authors' historical contexts, it is evident that they contain elements that highlight national sentiments in relation to text selections. Additionally, with a section providing detailed biographies of authors, sections designed to emphasize close reading, text analysis, speaking, and writing skills have been planned, indicating a focus on communicative elements. In the Turkish course book, however, texts and activities related to listening skills—which were neglected in the Bulgarian Language and Literature book—are systematically included in every theme, and a balanced and systematic distribution across the four core language skills is evident.