Hemşirelerde beyin göçü eğilimi ve genel iş stresi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between brain drain tendency and general job stress in nurses
  1. Tez No: 1018784
  2. Yazar: İMREN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ŞAHİN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de çalışan hemşirelerin yurt dışına gitme eğilimleri ile yaşadıkları iş stresi arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamaktadır. İstanbul'daki kamu ve özel hastanelerde görev yapan 408 hemşireye uygulanan anketle elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Araştırmada Genel İş Stresi Ölçeği (GİSÖ) ve Beyin Göçü Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular, iş stresinin beyin göçü eğilimini anlamlı ve pozitif yönde etkilediğini (r = 0,368; p <0,01) göstermiştir. Özellikle itici faktörler alt boyutu ile iş stresi arasında daha güçlü bir ilişki saptanmıştır (β = 0,304; p <0,001). Bu bulgular, hemşirelerde algılanan iş stresi düzeyinin artmasıyla birlikte yurt dışında yaşama ve çalışma eğiliminin belirgin bir şekilde yükseldiğini göstermektedir. Özellikle iş stresindeki artışın, Çekici Faktörler alt boyutunu İtici Faktörler alt boyutuna kıyasla daha fazla etkilediği gözlemlenmiştir. Yapılan testler iş stresinin hemşirelerde güvenlik kaygısı, politik baskıdan uzaklaşma gibi ülkeden uzaklaştırıcı (itici) unsurları da belirgin biçimde güçlendirdiğini, ancak bu etkinin çekici faktörlere kıyasla biraz daha düşük düzeyde kaldığını göstermektedir. Medeni durum ve eğitim düzeyi beyin göçü eğiliminde anlamlı farklılık yaratırken, yaş ve cinsiyet açısından fark bulunmamıştır. Hipotez değerlendirmesinde H1, H1a ve H1b kabul edilmiştir. H2 hipotezi ise kısmen kabul edilmiştir: cinsiyet, yaş (beyin göçü boyutları için), mesleki tecrübe ve kurumda çalışma süresi açısından fark yokken; eğitim düzeyi ve medeni durum açısından anlamlı farklılık vardır. Öneri olarak, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, ücret politikalarının gözden geçirilmesi ve psikososyal desteğin artırılması beyin göçü eğilimini azaltmada etkili stratejiler olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the relationship between the tendency of nurses working in Turkey to go abroad and the job stress they experience. Data obtained from a survey administered to 408 nurses working in public and private hospitals in Istanbul were statistically analyzed. The General Job Stress Scale (GJSS) and the Brain Drain Attitude Scale were used in the research. The findings showed that job stress significantly and positively affected the tendency to brain drain (r = 0.368; p <0.01). A stronger relationship was found between job stress and the push factors sub-dimension in particular (β = 0.304; p <0.001). These findings show that the tendency to live and work abroad increases significantly with the increase in the perceived job stress level among nurses. It has been observed that the increase in job stress particularly affects the“Attractive Factors”sub-dimension more than the“Repellive Factors”sub-dimension. Tests show that job stress significantly strengthens repellent factors such as safety concerns and distancing from political pressure among nurses, although this effect remains slightly lower compared to attractive factors. Marital status and education level significantly differentiate brain drain tendencies, while no differences were found in terms of age and gender. Hypothesis H1, H1a, and H1b were accepted. Hypothesis H2 was partially accepted: there were no differences in terms of gender, age (for brain drain dimensions), professional experience, and length of service; however, there were significant differences in terms of education level and marital status. In conclusion, improving working conditions, reviewing wage policies, and increasing psychosocial support are recommended as effective strategies to reduce brain drain tendencies.