Türkiye ve İsviçre'deki ortaokul öğrencilerinin ana dili öğretimi ders kitaplarının karşılaştırılması
Comparison of mother tongue teaching textbooks of secondary school students in Turkey and in Switzerland
- Tez No: 381634
 - Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜNDÜZ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 434
Özet
Bu araştırmada İsviçre'de ve Türkiye'de ortaokul öğrencilerinin ana dili öğretiminde kullanılan ders kitapları beceri alanları bakımından karşılaştırılmaya çalışılmıştır. İçerik analizine uygun olarak yapılan çalışmanın örneklemini Türkiye için 2011 basım, MEB yayını 6,7 ve 8. sınıf Ders ve Öğrenci Çalışma kitapları, İsviçre için 2010 basım Schulverlag Plus yayını“Sprachwelt Deutsch Sachbuch”ve“Sprachwelt Deutsch Werkbuch”kitapları oluşturmaktadır. Araştırma süreci sonunda elde edilen verilerin analizinde içerik, betimleyici istatistik (frekans, yüzde) analizleri kullanılmıştır. Araştırmada ana dili öğretimi ders kitapları oldukları biçimiyle betimlenmiştir. Her iki ülkenin ders kitaplarındaki etkinlikler, beceri alanlarına göre tablolaştırılmış ve çözümlenmiştir. Daha sonra beceri alanları frekans analizine göre incelenmiş, tüm kitaplar sayısal verilere dökülmüş ve bu veriler ışığında yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda Türkçedeki“okuma”,“yazma”,“dinleme”ve“konuşma”beceri alanlarına ve“dil bilgisi”alanına karşılık İsviçre'de ana dili eğitiminde“konuşma ve dinleme”,“okuma ve işleme”,“yazma”ve“dil bilgisi ve yazım”olmak üzere dört beceri alanı tespit edilmiştir. İsviçre'deki ve Türkiye'deki kitapların biçim ve tasarım özellikleri bakımından farklılık gösterdiği anlaşılmıştır. İsviçre'deki ana dili öğretim kitabı biçim ve tasarım, görsel sayısı ve çeşidi bakımından daha zengin, ilgi çekicidir. Ancak üç sınıf için de aynı ders ve aynı çalışma kitabının kullanılması, buna bağlı olarak kitapların hacmi ve ağırlığı olumsuz bulunmuştur. Ayrıca ders kitabı ve öğrenci çalışma kitabının birbirinden bağımsız oluşu, sınıf düzeyinin belirlenmemesi öğretmenin işini zorlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study textbooks wich are used in teaching mother tongue of secondar school students in Switzerland and Turkey have been tried to compare in terms of the skill areas. Sample of the study wich has been done in accordance with the content analysis occurs from 6th, 7th, 8th grade textbooks and workbooks wich are 2011 edition and Ministry of Education publications for Turkey and Sprachwelt Deutsch Sachbuch and Sprachwelt Deutsch Werkbuch wich are 2010 edition and Schulverlag Plus publications for Switzerland. In the analysis of the data obtained at the end of the study process, content analysis method and descriptive statistics method (frequency analysis- analysis of percentage) have been used. In the study, mother tongue teaching textbooks have been depicted as they were. Activities in the textbooks of both countries have been tabulated and resolved according to skill areas. Then, skill areas have been explored according to the frequency analysis, all the books have been put into numerical data and interpreted in the light of these data. At the end of the study it has been identified four skill areas in mother tongue education in Switzerland as“speaking and listening”,“reading and work on the text”,“grammar”, and“writing”whereas“reading”,“writing”,“listening”,“speaking”skill areas and“grammar”area in Turkey. Books in Switzerland an Turkey has varried in terms of format and design features. Mother tongue teaching book in Switzerland is richer and more interesting in terms of format and number of design and variety. But the use of the same textbook and workbook for three classes, the volume and weight of books have been found negative. In addition to that being independent of textbook and workbook from each other, not to be determined of class level make the teacher's job difficult.