Ahşap birleşim farklarının çaprazlı çerçeve davranışına etkisi
The effect of connection differences on behavior of the timber braced frames
- Tez No: 1018795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, ahşap çerçeve sistemlerinde tercih edilen üç farklı birleşim tipinin yatay yük etkisi altındaki davranışı sayısal ve deneysel yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Tez çalışmasının temel amacı, üç farklı birleşim ile üretilmiş çaprazlı ahşap çerçeve sisteminin yatay yük taşıma kapasiteleri, deformasyon kapasiteleri ve göçme modlarını belirleyerek, hesaplanan tasarım yaklaşımlarının deneysel sonuçlarla uyumunu değerlendirmektir. Gerçekleştirilen deneysel çalışma kapsamında her bir birleşim tipi mevcut analitik formüller esas alınarak boyutlandırılmış ve hem eleman bazında hem de birleşim bazında karakteristik taşıma güçleri bulunmuştur. Tasarlanan bu çerçeveler laboratuvar ortamında tek yönlü itme testine tabi tutulmuştur. Yapılan deneyler sonucunda yük-deplasman eğrileri elde edilerek her bir birleşim tipi için çaprazlı ahşap çerçevelerin yatay yük taşıma kapasitesi, deformasyon kapasitesi, süneklik kapasitesi ve göçme mekanizmaları değerlendirilmiştir. Deneysel bulgular doğrultusunda her üç birleşim tipinde meydana gelen göçme modları incelenip, oluşan hasarın birleşim bölgesinde mi yoksa çerçeveyi oluşturan taşıyıcı elemanlarda mı oluştuğu belirlenmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda TABY2024 kullanılarak eleman kapasitelerinin güvenli bir şekilde hesaplanabildiği fakat birleşim kapasitelerinin ilave deneysel çalışmalar ile doğrulanması gerektiği görülmüştür. Çivili ahşap çerçeve ile bulonlu ahşap çerçevelerin benzer rijitliklere sahip olduğu fakat çivili ahşap birleşimde daha büyük yatay yük taşıma kapasitesine ulaşıldığı belirlenmiştir. Bu tez kapsamında üretilen ve karşılığının dolaylı olarak TABY2024'te bulunduğu gijonlu birleşim kullanılması durumunda yatay yük taşıma kapasitesinin çivili birleşimli ahşap çerçeve kapasitesine yaklaştığı fakat gijonlu birleşimin rijitliğinin çok düşük olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the behavior of three different connection types commonly used in timber frame systems under horizontal load was investigated using numerical and experimental methods. The main objective of the thesis is to determine the horizontal load-carrying capacities, deformation capacities, and failure modes of cross-braced timber frame systems produced with three different joints, and to evaluate the consistency of the calculated design approaches with the experimental results. Within the scope of the experimental study, each connection type was dimensioned based on existing analytical formulas, and characteristic load-bearing capacities were determined both at the element level and at the joint level. These designed frames were subjected to pushover tests in a laboratory environment. As a result of the experiments, load-displacement curves were obtained, and the horizontal load-carrying capacity, deformation capacity, ductility capacity, and failure mechanisms of cross-braced timber frames were evaluated for each connection type. In line with the experimental findings, the failure modes occurring in all three joint types were examined, and it was determined whether the damage occurred in the connection area or in the load-bearing elements forming the frame. Experimental studies have shown that TABY2024 can be used to safely calculate element capacities, but joint capacities need to be verified through additional experimental studies. It was determined that nailed wood frames and bolted wood frames have similar rigidities, but nailed wood joints achieve greater horizontal load-bearing capacity. It was determined that when using a gijon connection produced within the scope of this thesis, the horizontal load-bearing capacity approached that of a nailed wood frame joint, but the rigidity of the gijon connection was very low.