Marka hukuku bakımından alan adlarının korunması
Protection of domain names under trademark law
  1. Tez No: 1018808
  2. Yazar: EMİNE NİSANUR BAĞÇUVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BUĞRA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Hızla dijitalleşen günümüz dünyasında alan adları, ticari kullanım bakımından ve özellikle markalar açısından büyük önem arz etmektedir. Markanın sunduğu mal veya hizmetlerin internet üzerinden tüketicilere ulaştırılmasında alan adları, teknik bir adres olmanın ötesine geçerek hukuken korunması gereken ticari tanıtma işaretlerine dönüşmüştür. Çalışmanın temel amacı alan adlarının hukuki niteliğinin saptanarak alan adlarında markanın kullanılması neticesinde ortaya çıkan uyuşmazlıklarının çözümüne dair yol gösterilmesidir. Bu sebeple çalışmanın ilk bölümünde alan adları kavramı, tescil yöntemleri ve hukuki niteliği değerlendirilmiştir. Tescil yöntemlerinden biri olan belgesiz tescil sisteminde“ilk gelen alır”ilkesinin uygulanması; marka hakkına tecavüz, haksız rekabet ve alan adı korsanlığı gibi çeşitli haksız fiillere zemin hazırlamaktadır. Bu bağlamda çalışmamızın ikinci bölümünde, marka hakkı kavramı unsurları ve fonksiyonlarıyla birlikte ele alınmış, ardından hukuki niteliği incelenmiştir. Marka hakkının sınırları ile markasal kullanım kavramından ne anlaşılması gerektiği doktrin ve yargı kararları ışığında tespit edilmeye çalışılmıştır. Alan adlarının markasal kullanımından kaynaklanan uyuşmazlıklar, özellikle alan adlarında markanın yanına eklenen ibarelerin iltibasa etkisi ekseninde incelenmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise alan adlarında markaların kullanılması sonucunda ortaya çıkan marka ihlalleri ve bu uyuşmazlıkların çözümüne ilişkin hukuki yollar ele alınmıştır. Süreç; ulusal yargı yolları ile ulusal ve uluslararası alternatif uyuşmazlık çözüm mekanizmaları çerçevesinde incelenmiştir. Bu bağlamda, hakkı ihlal edilen tarafın hangi çözüm mekanizmasını tercih edebileceği“forum shopping”meselesi ekseninde tartışılmış; süreçler çeşitli hakem ve mahkeme kararları ışığında usul hukuku boyutuyla değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda; marka hukuku bakımından alan adlarının etkin BİR şekilde korunabilmesi adına Türk mevzuatındaki hukuki nitelik belirsizliğinin giderilmesi sonucuna varılmıştır. Ayrıca marka ve alan adı hukuku kesişimindeki uyuşmazlıkların çözümünde; mevcut ulusal ve alternatif uyuşmazlık çözüm yollarının avantaj ve dezavantajları dengelenerek, hak sahiplerinin korunması adına somut olayın niteliğine göre aşamalı ve bütüncül bir koruma stratejisi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly digitalizing world, domain names are of paramount importance for commercial utility, and particularly for trademarks. In delivering the goods or services offered by a trademark to consumers via the internet, domain names have transcended being mere technical addresses, transforming into commercial distinctive signs that warrant legal protection. The primary objective of this study is to ascertain the legal nature of domain names and to provide a roadmap for resolving disputes that arise from the use of trademarks within domain names. To this end, the first chapter of the study evaluates the concept of domain names, registration methods, and their legal nature. The implementation of the“first-come, first-served”principle in the undocumented registration system facilitates various wrongful acts such as trademark infringement, unfair competition, and cybersquatting. In this context, the second chapter addresses the concept of trademark rights alongside its elements and functions, followed by an examination of its legal nature. The boundaries of trademark rights and the concept of“trademark use”are attempted to be delineated in light of doctrine and judicial precedents. Disputes arising from the trademark use of domain names are analyzed, focusing particularly on how terms appended to a trademark within domain names affect the likelihood of confusion. The final chapter of the study addresses trademark infringements arising from the use of trademarks in domain names and the legal remedies available for resolving these disputes. This process is examined within the framework of national judicial paths as well as national and international alternative dispute resolution mechanisms. In this regard, the choices available to the infringed party regarding which dispute resolution mechanism to prefer are discussed along the axis of“forum shopping,”and the procedures are evaluated from a procedural law perspective in light of various arbitral and court decisions. Conclusively, the study reveals that in order to effectively protect domain names under trademark law, the legal ambiguity surrounding their nature within Turkish legislation must be eliminated. Furthermore, regarding the resolution of disputes at the intersection of trademark and domain name law, a phased and holistic protection strategy tailored to the specific characteristics of each concrete case is proposed to safeguard the rights of proprietors, balancing the advantages and disadvantages of existing national and alternative dispute resolution avenues.