İslâm hukuku açısından araç kiralama (Rent a car)
Rent a car from the perspective of Islâmic law
- Tez No: 1018809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HARUN KIYLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
Özet
İslâm borçlar hukukunda kiralama önemli bir yere sahiptir. Kiralamanın İslâm borçlar hukukundaki karşılığı icâre akdidir. Geçmişten bu yana sıklıkla faydalanılan kiralama yöntemi insanların ellerinde olmayan ancak ihtiyaç duydukları menfaatleri temin etmek amacıyla kullanılmıştır. İslâm hukukunda söz konusu kiralama işleminin kapsamı dar bir çerçeveyle sınırlandırılmayıp İslâm'ın mubah/helal gördüğü alanlarda bu tür sözleşmelere imkân sağlanmıştır. Son dönemlerde ulaşım, taşımacılık gibi birçok mubah amaca hizmet etmesi sebebiyle sıklıkla kullanılan araç kiralama yöntemi hayatı daha pratik ve konforlu bir hale getirmeye yardımcı olmaktadır. Klasik dönem İslâm hukuku kaynaklarında dönemin mevcut şartlarında araçların henüz keşfedilmemiş olması sebebiyle işlenmemiştir. Araç kiralama mevzuu teknolojik gelişmeler neticesinde araçların ortaya çıkmasıyla daha ziyade güncel bir araştırma konusu haline gelmiştir. Geçmişte araç kiralama hizmetine benzer amaçla hayvanlar kiralanırdı. Günümüzde bu benzerlikten yola çıkarak araç kiralama sözleşmelerinin İslâm hukuku açısından değerlendirmesi yapılırken hayvanların kiralanması bahsinde İslâm hukukunun belirlediği kaideler de esas alınmak suretiyle araç kiralama sözleşmeleri de analiz edilecektir. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi ve daha doğru sonuçlar elde edebilmemiz için çalışmamızda üç ana başlık işlenecektir. Bunlar: İcâre, icâre-i hayvan ve son olarak araç kiralama konusudur. İlk iki başlığı açıklarken Kitâb, sünnet, icmâ ve kıyastan delillerle açıklama yapılacaktır. Son başlık olan araç kiralama konusunda bunlara ek olarak maslahat ve günümüz örfü göz önüne alınacaktır. Sonuç olarak çalışmamızda, temelde bir kiralama anlaşmasının nasıl olduğundan yola çıkarak günümüzde kullanılan araç kiralama sözleşmelerinin ne şekilde kurulacağı ve İslâm hukukuna uygunluğu araştırılarak değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In Islamic contract law, leasing holds a significant place. The equivalent of leasing in Islamic contract law is the ijara contract. Frequently used throughout history, leasing has been employed to provide benefits that people do not possess but need. In Islamic law, the scope of such leasing transactions is not limited to a narrow framework; rather, such contracts are permitted in areas deemed permissible/halal by Islam. Recently, the car rental method, which is often used due to the fact that it serves many important purposes such as transportation, transportation, helps to make life more practical and comfortable. In classical period Islamic law sources, this subject was not covered due to the fact that the tools of the period had not yet been discovered under the prevailing conditions. The topic of car rental has become a more current research subject with the emergence of vehicles as a result of technological developments. In the past, animals were rented for purposes similar to car rental services. Today, based on this similarity, when car rental contracts are evaluated from the point of view of Islamic law, car rental contracts will also be analyzed based on the rules established by Islamic law when it comes to renting animals. In order to better understand the subject and obtain more accurate results, three main topics will be covered in our study. These are: rental, animal rental, and finally, vehicle rental. When explaining the first two topics, explanations will be provided using evidence from the Qur'an, Sunnah, consensus, and analogy. Regarding the final topic of vehicle rental, in addition to these, expediency and contemporary customs will be taken into consideration. As a result, in our study, basically based on how a rental agreement is based, the way in which the car rental agreements used today will be established and their compliance with Islamic law will be evaluated by investigating.