An expert-ınspıred multı-stage transformatıon pıpelıne for automated vıdeo generatıon from narratıve text
Anlatı metinlerinden otomatik video üretimi için uzman tabanlı çok aşamalı dönüşüm hattı
  1. Tez No: 1018812
  2. Yazar: MERVE ONARAN ATALAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÜL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Yazılı anlatıları görsel-işitsel içeriğe dönüştürmek, birden fazla uzmanlaşmış üretim rolünün eşgüdümlü çalışmasını gerektirdiğinden zaman alıcı ve kaynak yoğun bir süreçtir. Bu tezde, ham Türkçe Nasreddin Hoca fıkralarını videoya dönüştüren uçtan uca, çok aşamalı otomatik bir dönüşüm hattı önerilmektedir. Sistem; İngilizceye çeviri, sahne ayrıştırma, çekim ayrıştırma, sinematik zenginleştirme, hikâye tahtası üretimi, video sentezi ve son birleştirme olmak üzere yedi ardışık aşamadan oluşmaktadır. Her aşama, film üretimindeki belirli bir rolü temsil eden büyük dil modeli tabanlı bir ajan tarafından yürütülmekte ve her aşamanın yapılandırılmış çıktısı bir sonraki aşamanın girdisi olarak kullanılmaktadır. Nasreddin Hoca derlemi, kısa anlatı yapısı, kültürel açıdan zengin karakter arketipleri ve UNESCO somut olmayan kültürel miras niteliği nedeniyle seçilmiştir. Sinematik zenginleştirme aşamasında, uzmanlarca hazırlanmış ham–sinematik çekim planı çiftleri üzerinde ince ayarlanmış bir gpt-4o-mini modeli kullanılmaktadır. Kritik aşamalarda insan onayı eklenerek sistemin insan–yapay zekâ iş birliğine dayalı bir üretim aracı olarak çalışması sağlanmıştır. Önerilen değerlendirme çerçevesi anlamsal kapsama, teknik eksiksizlik, NLI tabanlı hizalama, CLIP tabanlı görsel sadakat, karakter kimliği tutarlılığı, konuşmacı doğrulama, kültürel uyumluluk ve video kalitesini ölçmektedir. Sekiz fıkra üzerinde yapılan deneylerde ortalama genel dönüşüm hattı skoru 79,05/100 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Converting written narratives into audiovisual content requires the coordinated work of several specialised production roles and is therefore both time-consuming and resourceintensive. This thesis proposes an end-to-end, multi-stage automated pipeline that transforms raw Turkish Nasreddin Hodja folktales into video. The pipeline consists of seven sequential stages: translation into English, scene decomposition, shot decomposition, cinematic enrichment, storyboard generation, video synthesis, and final assembly. Each stage is driven by a large language model agent that represents a specific film-production role, and the structured output of each stage becomes the input to the next. The Nasreddin Hodja corpus was selected because of its compact narrative structure, culturally rich character archetypes, and status as UNESCO intangible cultural heritage. The cinematic enrichment stage uses a gpt-4o-mini model fine-tuned on an expert-curated dataset of raw–cinematic shot plan pairs. Human approval gates are included at critical stages so that the system functions as a human–AI collaborative production tool. A multi-stage evaluation framework is developed to assess semantic coverage, technical completeness, NLIbased alignment, CLIP-based visual fidelity, character identity consistency, speaker verification, cultural compatibility, and video quality. Experiments on eight stories produced a mean overall pipeline score of 79.05 out of 100.