Temel eğitim dil öğretim programlarının değerlendirilmesi
Evaluation of primary education language teaching curricula
  1. Tez No: 1018816
  2. Yazar: ALİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KARATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli (TYMM) kapsamında hazırlanan Türkçe ve İngilizce öğretim programlarının karşılaştırmalı bir yaklaşımla incelendiği bu araştırmanın amacı, ana dili (Türkçe) ve yabancı dil öğretim programlarının tema yapıları, ders saatleri, alan becerileri, öğrenme-öğretme yaşantıları, öğrenme kanıtları (ölçme ve değerlendirme süreçleri) ve dil bilgisi konuları bakımından birbirleriyle olan uyum ve uyumsuzluklarının belirlenmesidir. Bununla birlikte araştırmada, programların dayandığı nörobilişsel yaklaşımların çağdaş bilimsel verilerle ne derece örtüştüğü incelenmiştir. Ayrıca, İngilizce ve Türkçe öğretmenlerinin programı uygulamaya ilişkin görüşleri, yaşadıkları sorunlar ve değerlendirmeleri ele alınmıştır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi ve odak grup görüşmesi teknikleri kullanılmıştır. Türkçe ve İngilizce öğretmenlerinin görüşleri alınarak program içeriklerine dair görüşleri, ders süreleri, ana dili hazır bulunuşluğu etkisi, ders kitapları ve branşlar arası eşgüdüm sorunları ele alınmıştır. Araştırma sonucunda, Türkçe ve İngilizce öğretim programlarının genel eğitim anlayışı bakımından ortak bir çerçeveye sahip olduğu, ancak ders saatleri, tema yapıları, alan becerileri, öğretim yöntem ve teknikleri, ölçme-değerlendirme süreçleri ve dil bilgisi konularının öğretim sırası açısından bazı farklılıklar içerdiği belirlenmiştir. Programlarda yer alan bazı nörobilişsel yaklaşımların güncel bilimsel bulgularla tam olarak örtüşmediği belirlenmiştir. Odak grup görüşmelerinde öğretmenler, programların beceri odaklı yapısı ve bazı içerik özelliklerini olumlu değerlendirirken; ders süreleri, ders kitapları, sınıf mevcutları, branşlar arası eşgüdüm ve dil bilgisi konularının öğretim sırasına ilişkin geliştirilmesi gereken yönlere de dikkat çekmişlerdir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, programların uygulamadan elde edilen geri bildirimler ve güncel bilimsel bulgular ışığında geliştirilmesinin dil öğretiminin niteliğine katkı sağlayacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, which employs a comparative approach to examine the Turkish and English curriculum frameworks prepared by the Century of Türkiye Education Model is to identify the points of convergence and divergence between the mother tongue (Turkish) and foreign language (English) curricula in terms of thematic structures, course hours, field skills, learning outcomes, teaching-learning experiences, learning evidences (testing and evaluation processes), and grammatical topics. Additionally, the study investigates the extent to which the neurocognitive approaches underlying these curricula align with contemporary scientific data. Furthermore, the perspectives of English and Turkish language teachers regarding the implementation of the curricula, the challenges they encounter, and their overall evaluations are addressed. The study utilized document analysis and focus group interview techniques, which are among qualitative research methods. By gathering the opinions of Turkish and English teachers, issues regarding curriculum content, insufficiency of course hours, the impact of mother tongue readiness, and problems related to interdisciplinary coordination were examined. The findings of the study revealed that, although the Turkish and English curricula share a common educational framework, they differ in terms of course hours, thematic structures, field-specific skills, teaching methods and techniques, assessment and evaluation processes, and the instructional sequence of grammar topics. It was also determined that some of the neurocognitive approaches included in the curricula are not fully consistent with current scientific evidence. In the focus group interviews, teachers expressed positive views regarding the skill-based structure and certain content features of the curricula, while also drawing attention to aspects requiring improvement, including course hours, textbooks, class sizes, interdisciplinary coordination, and the instructional sequence of grammar topics. Based on the findings of the study, it can be said that improving the curricula in the light of feedback obtained from classroom implementation and current scientific evidence may contribute to enhancing the quality of language education.