Lineer olmayan kısmi türevli diferansiyel denklemlerin kudryashov yöntemi ile tam çözümleri
Exact solutions of nonlinear partial differential equations using the kudryashov method
  1. Tez No: 1018828
  2. Yazar: FATMA ECE KAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORKUN TAŞBOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez; giriş, önceki çalışmalar, materyal ve yöntem, araştırma bulguları tartışma ve sonuç başlıkları olmak üzere 5 bölümde incelendi. Giriş bölümünde modifiye edilmiş Kudryashov yönteminden bahsedildi. Önceki çalışmalar bölümünde literatürde yer alan bazı çalışmalardan bahsedildi. Üçüncü bölüm olan Materyal ve yöntem bölümünde ise tezde kullanılan conformable kesirli türev yaklaşımı, homojen denge ve modifiye edilmiş Kudryashov yönteminden bahsedildi. Dördüncü bölümde ise conformable kesirli mertebeden türev içeren lineer olmayan; (4+1) boyutlu Davey-Stewartson-Kadomtsev-Petviashvili, (2+1) boyutlu Hirota-Satsuma-Ito, ikili mKDV kısmi diferansiyel denklemlerinin modifiye edilmiş Kudryashov yöntemi ile analitik çözümleri elde edildi. Bu elde edilen analitik çözümlerin iki boyutlu ve üç boyutlu grafiklerine yer verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis is mentioned in 5 sections. Those are introduction, literature review, method, results and conclusion.Modified Kudryashov method is mentioned in the preface. In the previous studies part some studies are mentioned that took place in the literature. Also in the material and method part that is Part 3,it is mentioned that conformable fractional derivative method which used in the thesis,homogeneous balance and modified Kudryashov method. In the Part 4 Ianalytical solutions are obtained by using the modified Kudryashov method for the nonlinear partial differential equations of the Davey-Stewartson-Kadomtsev-Petviashvili (4+1)-dimensional, Hirota-Satsuma-Ito (2+1)-dimensional, and coupled mKDV types, which contain conformable fractional order derivatives. Two and three dimensional graphics of these analytical solutions are involved.