الشيخ نور الدين عرت وجهوده يف احلديث الشريف وعلومه
Nüreddin Itr ve hadis ilmindeki yeri
- Tez No: 1018841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Şeyh Nüreddin Itr'in ilmî ve öz geçmişini incelemektedir. Çalışmada, onun öne çıkan hocaları, talebeleri ve hayatı boyunca geçtiği ilmî ve akademik merhaleler tanıtılmaktadır. Ayrıca bu çalışma, Şeyh'in Hz. Peygamber'in (sallallahu aleyhi ve sellem) hadislerine ve hadis ilimlerine hizmet yolundaki gayretlerini de ele almaktadır. Şeyh Nuruddin, Allah'ın tevfikiyle, sünnet-i seniyyeyi koruma sorumluluğunu yüklenen ve onu diliyle ve kalemiyle müdafaa eden âlimlerdendir. Bu durum, özellikle hadis-i şerife yönelik saldırıların arttığı bir dönemde daha da önem arz etmektedir. Şeyh'in hadis alanındaki kıymetli katkıları; telif ettiği eserler, tahkik edip neşrettiği kitaplar, verdiği dersler ve yazdığı makaleler aracılığıyla hem İslam kütüphanesine genel anlamda, hem de hadis ve hadis ilimleri literatürüne özel olarak büyük bir zenginlik kazandırmıştır. Aynı zamanda bu çalışma, Şeyh'in sünnet-i seniyyenin korunması ve muhafazası için yürütülen hadis ezberleme programlarını canlandırma çabalarına da ışık tutmaktadır. Böylece bu araştırma, Şeyh'in hadis alanındaki ilmî birikimini, hizmetlerini ve telif faaliyetlerini ortaya koymakta; eserlerinin ve tahkik çalışmalarının ilmî karakterini, duygusallıktan uzak objektif bir yaklaşımla değerlendirmektedir. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır: Birinci Bölüm: Şeyh Nureddin Itr'ın Biyografisi; bu bölümde Şeyh'in şahsiyeti, ailesi ve yetiştiği çevre tanıtılmıştır. İkinci Bölüm: Şeyh Nureddin Itr'ın İlmi Hayatı; bu bölümde onun ilim tahsili, hocaları ve talebeleri ele alınmıştır. Üçüncü Bölüm: Şeyh Nureddin Itr'ın Hadis-i Şerif ve Hadis İlimlerindeki Katkıları; bu bölümde Şeyh'in telif ettiği veya tahkikini yaptığı eserler üzerinden genel olarak İslami ilimlere, özel olarak da hadis ilimlerine sağladığı katkılar tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is dedicated to studying the scholarly and personal biography of Sheikh Nur al-Din 'Itr. It introduces his most prominent teachers and students, as well as the academic and scholarly stages he passed through during his life. The study also highlights the Sheikh's efforts in serving the Hadith of the Prophet ﷺ and the sciences of Hadith. Sheikh Nur al-Din was among those whom Allah blessed with the responsibility of preserving the purified Sunnah and defending it through his speech and his pen, especially in an era where attacks on the noble Prophetic Hadith became widespread.The Sheikh made significant contributions and noble services that enriched the Islamic library in general, and the library of Prophetic Hadith and its sciences in particular—through the books he authored in Hadith, the works he verified, edited, and published, as well as his lectures and articles. The study also sheds light on his efforts to revive programs dedicated to memorizing the Sunnah and Prophetic Hadith through projects aimed at memorizing the books of the purified Sunnah. Thus, this research presents the Sheikh's vast scholarly production in the field of Hadith, both in service and authorship. It also demonstrates the academic nature that characterizes his works and verifications, maintaining objectivity. The research is divided into three sections: Section One: The Biography of Sheikh Nureddin Itr; it introduces the Sheikh, his family, and his upbringing. Section Two: The Academic Life of Sheikh Nureddin Itr; it discusses his pursuit of knowledge, his scholars, and his students. Section Three: The Efforts of Sheikh Nureddin Itr in the Noble Hadith and Its Sciences; it highlights the Sheikh's contributions to Islamic sciences in general, and Hadith sciences in particular, through the works he authored or edited