Enformel uluslararası hükümetlerarası örgütlerin (EUHÖ) sosyal ağlarını (network) anlamak: BRICS örneği
Understanding the interactions of informal international governmental organizations: The case of BRICS
  1. Tez No: 1018848
  2. Yazar: GÜLSİYE AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL PARLAR DAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, enformel hükümetlerarası örgütlerin (EHÖ) liberal uluslararası düzenle kurduğu ilişkinin tek boyutlu ve ikili kategorilerle açıklanamayacağı iddiasından hareket etmektedir. Çalışma, bu ilişkiyi yapısal ve söylemsel-normatif konumlanma olmak üzere iki ayrı boyutta inceleyen ve bu iki boyutun kesişiminden altı analitik tip üreten tipolojik bir çerçeve geliştirmektedir. Yapısal boyut, bir EHÖ'nün formel hükümetlerarası örgütler (FHÖ) ve diğer EHÖ'lerle kurduğu temasları, söylemsel-normatif boyut ise mevcut düzene yönelik statükocu, reformist ve alternatif yönelimleri analiz etmektedir. Bu çerçeve, BRICS'in 2008-2025 dönemindeki resmi belgeleri üzerinden test edilmiştir. Tezde B1 boyutu için ego-sosyal ağ analizi ve kural tabanlı kodlama, B2 boyutu için ise bilgisayar destekli içerik analizi kullanılmıştır. Bulgular, BRICS'in yapısal düzeyde FHÖ'lerle yoğun ve süreklilik gösteren ilişkiler kurduğunu, buna karşılık söylemsel-normatif düzeyde mevcut düzeni bütünüyle onaylamaktan çok temsil, adalet, kapsayıcılık ve reform taleplerini öne çıkardığını göstermektedir. Bu nedenle BRICS, liberal uluslararası düzenden kopan alternatif bir blok olarak değil, mevcut kurumsal alanla bağlarını koruyarak onu dönüştürmeye çalışan“içeriden dönüştürücü”bir EHÖ olarak değerlendirilmektedir. Tez, EHÖ literatürüne iki boyutlu ve altı analitik tip üreten tipolojik bir model kazandırmaktadır. BRICS literatürüne ise konu alanlarına ve dönemsel değişime duyarlı ampirik bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation argues that the relationship between informal intergovernmental organizations (IIGOs) and the liberal international order cannot be adequately explained through one-dimensional and binary categories. It develops a typological framework that examines this relationship through two distinct dimensions, namely structural positioning and discursive-normative positioning, and generates six analytical types at the intersection of these dimensions. The structural dimension analyzes an IIGO's links with formal intergovernmental organizations (FIGOs) and other IIGOs, while the discursive-normative dimension examines status quo-oriented, reformist, and alternative orientations toward the existing order. This framework is tested through BRICS official documents from 2008 to 2025. The dissertation employs ego-social network analysis and rule-based coding for the B1 dimension, and computer-assisted content analysis for the B2 dimension. The findings show that BRICS maintains dense and continuous relations with FIGOs at the structural level. However, at the discursive-normative level, it emphasizes representation, justice, inclusiveness, and reform rather than fully endorsing the existing order. Therefore, BRICS is not evaluated as an alternative bloc detached from the liberal international order, but as an“inside transformer”IIGO that seeks to transform the existing institutional field while maintaining its ties with it. The dissertation contributes to the IIGO literature by offering a two-dimensional typological model that generates six analytical types. It also contributes to BRICS studies by providing an empirically grounded analysis sensitive to issue areas and temporal change.