Türkiye'ye yönelik düzensiz göçler ve göçmenlerin inşaat sektöründe enformel istihdamı
Irregular migration to Turkey and informal employment of immigrants in the construction sector
  1. Tez No: 250167
  2. Yazar: TANER AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY TOKSÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Küreselleşme olarak adlandırılan süreçte uluslararası göç akımlarında gözle görülür bir artış olmuştur. Türkiye de, 1980'lerden itibaren, düzensiz göç olarak adlandırılan bu göçlerin uğrak yeri haline gelmiştir. Kaçak göçmenlerin medyada konu edilmediği gün neredeyse yok gibidir. Ancak medyanın bu ilgisi kaçak göç olgusundan çok tekil olaylara yöneliktir. Türkiye'ye yönelik göçlere ilişkin olarak, Türkiye'nin daha çok bir geçiş bölgesi olarak kullanıldığı yönünde bir algılama olduğu gözlenmektedir. Buna karşın, Türkiye'deki yaygın enformel ekonomi ve istihdam da kaçak göçmen işçileri çeken bir etki yaratmaktadır. Dolayısıyla, Türkiye'ye gelen göçler içinde, doğrudan çalışmak amacıyla gelip bir süre çalıştıktan sonra ülkesine geri dönenler önemli bir yer tutmaktadır. Ancak, kaçak göçmenlerin geldikleri ülkeler, geliş nedenleri ve amaçları, nasıl göç ettikleri, çalıştıkları sektörler ve yaptıkları işler konusunda varolan bilgilerin büyük çoğunluğu söylencesel niteliktedir. Alana ilişkin bilimsel çalışmalar sınırlıdır.Kaçak göçmen işçiler çoğunlukla emek-yoğun, niteliksiz işlerde çalıştırılmaktadır. İnşaat sektörü bu işçilerin en yoğun olarak çalıştığı alanların başında gelmektedir. Kayıtdışı istihdamın en yaygın olduğu alanların başında gelen inşaat sektörü, çok ağır ve tehlikeli çalışma koşullarına sahiptir. Bu çalışmada, kaçak göçmen işçi istihdamı Türkiye özelinde ve sektör -inşaat sektörü- düzeyinde yapılan bir saha çalışmasına dayandırılarak irdelenmektedir. Saha araştırması kapsamında, inşaat sektöründe çalışan 35 kaçak göçmen işçiyle, yarı yapılandırılmış soru formu kullanılarak, yüz yüze derinlemesine görüşme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the process of globalization, the flows of transnational irregular migration have grown up. Turkey has also become one of the receiving countries since the 1980s. Almost every day, news on illegal immigrants take place in the media. However media focuses on case events rather than facts. As related to migratory movements Turkey has been viewed as a transit region. Nonetheless, the informal economy in Turkey attracts irregular migrant workers. Many illegal immigrant workers come to work to Turkey on temporary basis. However available information about sending countries, why immigrants come and what are their real aims, the ways they use to migrate, sectors where they work and the jobs they hold up is unreliable. Scientific researches on this issue are limited.Illegal immigrants are mostly employed in labour-intensive and unskilled jobs. Construction industry is one of the sectors in which illegal male immigrant workers are intensively employed. Construction where undeclared work is widespread has very heavy and hazardous activities. In this study, we examine the employment of illegal immigrants in construction sector in Turkey. The study is based on findings we derived from a field survey. We employed semi-structured questionnaire and interviewed face-to-face 35 illegal immigrant workers working in construction.