Badr Şakir es-Seyyab'ın şiirinde inşa üslubu (Unşudetu'l-Matar Divanı örneği)
The aesthetics of inshāʼ style in the poetry of Badr Shakir al-Sayyab: An Ode to the Rain as a model
  1. Tez No: 1018857
  2. Yazar: ZAHRAA ALHASHEMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
Özet
Arap belagatında, mana ilminin önemli dallarından biri olan inşa: soru, emir, dua, dilek ve yasak gibi çeşitli formlar aracılığıyla şairlerin sıkça başvurduğu bir belagat yöntemini temsil etmektedir. Bu yöntem, taşıdığı ima edici güç ve anlamların yoğunlaştırılması sayesinde sadece amaçlanan fikri ifade etmekle kalmaz; aynı zamanda yorumlama sürecinden kaynaklanan estetik bir derinlik de kazandırır. Bu estetik, metinlerin yapısıyla uyumlu bir biçimde zengin çağrışımlar taşır. Bu tez, modern Arap şiirinin önde gelen temsilcilerinden Badr Şakir es-Seyyab'ın Unşudetu'l-Matar divanında yer alan söz sanatları ve anlatım tekniklerinin estetik yönlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, özellikle inşai üslup türleri olan nida, soru, emir, nehiy ve temenni gibi talep ifadelerinin, metinlerin anlam dünyasına ve estetik yapısına nasıl katkıda bulunduğu analiz edilmiştir. Çalışma, bu unsurların şairin duygusal, düşünsel ve toplumsal mesajlarını aktarmada oynadığı rolü ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In Arabic rhetoric, one of the key branches of semantics (ʿilm al-maʿānī) is inshāʼ, a rhetorical technique frequently employed by poets through forms such as questioning, commanding, calling, wishing, and forbidding. This technique not only conveys the intended meaning with its suggestive power and ability to condense meanings, but also provides an aesthetic depth that emerges from the interpretative process. This aesthetic carries rich connotations consistent with the structure of the texts. This thesis aims to explore the aesthetic aspects of badīʿ structures (figures of speech and expression techniques) in Rain Song, one of the most notable collections of modern Arabic poetry by Badr Shakir al-Sayyab. The study focuses on analyzing the contribution of inshāʼ stylistic forms, such as vocative expressions (nidāʼ), interrogatives (suʼāl), imperatives (amr), prohibitions (nahy), and wishes (tamannī), to the semantic and aesthetic dimensions of the texts. Furthermore, it examines how these elements play a crucial role in conveying the poet's emotional, intellectual, and social messages.