İşletmelerde uygulanan şikâyet yönetimi sisteminin çalışanlarca algılanan kalitesinin çalışan sesi niteliği üzerindeki etkisi: Tekstil sektörü üzerine görgül bir araştırma
The effect of the perceived quality of grievance management systems implemented in organizations on employee voice behavior: An empirical study on the textile sector
- Tez No: 1018858
- Danışmanlar: PROF. DR. MALİK VOLKAN TÜRKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de birçok sektörde, sendikalar ve yasal düzenlemelere rağmen işveren-çalışan arasında anlaşmazlıklar yaşanabilmektedir. İşverenler, nitelikli çalışanları işletmeye kazandırmak, elde tutmak ve performansı artırmak için çalışan sesi kavramına odaklanmaktadır. Çalışan sesi, işçinin çatışmalara verdiği tepki ve görüş, öneri ile eleştirilerini ifade etme biçimi olarak değerlendirilmektedir (Dundon, 2004). Bu nedenle çalışan sesi davranışını etkileyen örgütsel mekanizmaların niteliği, örgütsel performans ve verimlilik açısından önem taşımaktadır. Türkiye literatüründe çalışan sesi ve müşteri şikâyetlerine ilişkin araştırmalar bulunsa da tekstil ve farklı sektörlerde, çalışan sesi literatürünün önemli mekanizmalarından biri olan çalışan şikâyet yönetimi üzerine çalışmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Bu araştırma Türkiye'de tekstil sektöründe“İşletmelerde uygulanan şikâyet yönetimi sisteminin çalışanlarca algılanan kalitesinin, çalışan ses davranış biçimi üzerinde bir etkisi var mıdır? İşletmelerde uygulanan şikâyet yönetimi sisteminin çalışanlarca algılanan kalitesinin, çalışan ses yönü üzerinde bir etkisi var mıdır?”sorularına odaklanmaktadır. Prosedürel Adalet Teorisi, Beklenti Teorisi ve Çıkış–Ses–Sadakat Teorisi temel alınarak kuramsal çerçeve oluşturulmuştur. Araştırmada nitel ve nicel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma desen tekniği tercih edilmiştir. Nitel araştırmada, insan kaynakları profesyoneliyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış, algılanan kalite boyutları ve çalışan sesi ile ilişkisinin varlığı incelenerek kavramsal model güçlendirilmiştir. İkinci aşamada ise tekstil sektöründe görev yapan beyaz yakalı çalışanlardan elde edilen 416 anket verisinden geçerli olan 312'i doğrulayıcı faktör analizi ve regresyon analizleri kullanılarak test edilmiştir. Bulgular, şikâyet yönetim sistemlerinin algılanan kalitesinin çalışanların ses davranışlarını anlamlı etkilediğini göstermektedir. Prosedürlerin basit ve erişilebilirliği olan kurumsal çalışan şikâyet yönetimi sistemlerinin çalışanların yapıcı ses davranışlarını teşvik ederek örgütlerde erken uyarı ve sürekli iyileştirme süreçlerine katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In many sectors in Türkiye, disputes may arise between employers and employees despite the existence of trade unions and legal regulations. Employers focus on the concept of employee voice in order to attract and retain qualified employees and improve organizational performance. Employee voice is regarded as employees' response to conflicts and as a way of expressing their opinions, suggestions, and criticisms (Dundon, 2004). Therefore, the quality of organizational mechanisms that influence employee voice behavior is important for organizational performance and efficiency. Although studies on employee voice and customer complaints exist in the Turkish literature, research on employee grievance handling, which is one of the important mechanisms in the employee voice literature, remains limited in the textile and other sectors. This research focuses on the following questions within the textile sector in Türkiye:“Does the quality of the grievance management system implemented in organizations, as perceived by employees, have an effect on the forms of employee voice behavior? Does the quality of the grievance management system implemented in organizations, as perceived by employees, have an effect on the direction of employee voice?”The theoretical framework was developed based on Procedural Justice Theory, Expectancy Theory, and Exit–Voice–Loyalty Theory. The study employed a mixed-methods design, in which qualitative and quantitative methods were used together. In the qualitative phase, semi-structured interviews were conducted with human resources professionals, and the conceptual model was strengthened by examining the perceived quality dimensions and their relationship with employee voice. In the second phase, 312 valid responses out of 416 survey data collected from white-collar employees working in the textile sector were tested using confirmatory factor analysis and regression analyses. The findings show that the perceived quality of grievance handling systems significantly affects employees' voice behavior. They also indicate that corporate employee grievance handling systems with simple and accessible procedures may encourage constructive voice behavior and contribute to early warning and continuous improvement processes in organizations.