Sağlık çalışanlarında psikolojik güvenliğin ekip performansına etkisi
The effect of psychological safety on team performance among healthcare workers
  1. Tez No: 1018862
  2. Yazar: HÜSEYİN BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Sağlık kurumları farklı unvanlara sahip çalışanların bir arada ekip çalışmasına dayalı hizmet sunduğu işletmelerin başında gelmektedir. Sağlık ekiplerdeki çalışanların psikolojik açıdan kendilerini güvende hissetmeleri, sağlık hizmetinin güvenli ve etkili bir biçimde verilmesine katkı sağlayabilmektedir. Bu çalışmada sağlık çalışanları arasında psikolojik güvenlik algısının ekip performansı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu çalışma, tanımlayıcı ve kesitsel tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde görev yapan sağlık çalışanları üzerinde yürütülmüş olup, çalışmaya gönüllü olarak katılan 407 sağlık çalışanı dahil edilmiştir. Veriler; Demografik Bilgi Formu, Ekip Performansı Ölçeği ve Psikolojik Güvenlik Ölçeği kullanılarak toplanmış, analizlerde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve basit doğrusal regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, demografik değişkenlere göre ekip performansı puanlarının medeni durum, eğitim durumu, çalışılan birim ve unvana göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Psikolojik güvenlik puanlarının eğitim durumu, çalışılan birim, unvan, meslekte çalışma süresi ve kurumda çalışma süresine göre anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Ekip performansı ile psikolojik güvenlik arasında güçlü, pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r=0,694; p<0,01). Regresyon analizi sonuçları, psikolojik güvenliğin ekip performansını anlamlı ve pozitif yönde etkilediğini ve ekip performansındaki toplam varyansın %48,2'sini açıkladığını göstermiştir (R²=0,482; p<0,001). Sonuç olarak, sağlık kurumlarında psikolojik güvenlik düzeyinin artırılmasının ekip performansının geliştirilmesinde önemli bir faktör olduğu değerlendirilmiştir. Çalışanların fikirlerini özgürce ifade edebildiği, hata yapma kaygısı yaşamadan iletişim kurabildiği ve destekleyici bir çalışma ortamının oluşturulduğu örgütlerde ekip performansının yükselmesine katkı sağlanacağı düşünülmektedir. Bu doğrultuda, sağlık yöneticilerinin psikolojik güvenliği destekleyen yönetim uygulamalarını geliştirmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Healthcare institutions are among the leading organizations where professionals with diverse roles work collaboratively in team-based settings. Ensuring that healthcare professionals feel psychologically safe can contribute to the delivery of safe and effective healthcare services. This study examined the effect of psychological safety on team performance among healthcare professionals. This descriptive and cross-sectional study was conducted among healthcare professionals employed at the Afyonkarahisar Health Sciences University Health Practice and Research Center. A total of 407 healthcare professionals who voluntarily agreed to participate were included in the study. Data were collected using a Demographic Information Form, the Team Performance Scale, and the Psychological Safety Scale. Descriptive statistics, independent samples t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation analysis, and simple linear regression analysis were used for data analysis. The findings indicated that team performance scores differed significantly according to marital status, educational level, working unit, and professional title. Psychological safety scores showed significant differences based on educational level, working unit, professional title, years of professional experience, and years of employment within the institution. A strong, positive, and statistically significant relationship was found between team performance and psychological safety (r = 0.694, p < 0.01). Regression analysis further demonstrated that psychological safety had a significant positive effect on team performance and explained 48.2% of the variance in team performance (R² = 0.482, p < 0.001). In conclusion, enhancing psychological safety in healthcare organizations appears to be a critical factor in improving team performance. Organizational environments that encourage employees to express their ideas freely, communicate without fear of making mistakes, and work within a supportive atmosphere are likely to foster higher levels of team performance. Therefore, healthcare managers are encouraged to develop and implement management practices that promote psychological safety.