Transformation of public art in Istanbul: Spatial, political and social dimensions
İstanbul'da kamusal sanatın dönüşümü: Mekansal, siyasi ve sosyal boyutlar
- Tez No: 1018880
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Mimarlık ve Kent Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Bu tez, İstanbul'daki çağdaş kamusal sanat uygulamalarının 2000'lerden günümüze uzanan dönüşümünü mekânsal, politik ve toplumsal boyutlarda incelemektedir. Çalışma, kamusal alanı fiziksel ve toplumsal hafızanın, iktidar ilişkilerinin ve bireysel özgürlüklerin sürekli müzakere edildiği dinamik bir sosyal üretim süreci olarak ele alır. Kamusal sanatın bu alanlardaki rolünü ve varoluş sebeplerini tarihsel süreçlerdeki dönüşümü üzerinden sorgulayan araştırma, eserlerin bulundukları mekânları nasıl şekillendirdiğini, güç ilişkilerine nasıl aracılık ettiğini ve kamusal etkileşimi nasıl teşvik ettiğini inceler. Araştırma kapsamında incelenen eserler, kent içerisinde bulundukları kamusal alanlara göre üç ana kentsel tipoloji altında sınıflandırılmıştır. Eserlerin kent içerisindeki konumu, yerleştirildiği zamanın bağlamına dikkat edilerek, sanatın kurum destekli biçimlerinin, gündelik hayatla etkileşim kurmayı amaçlayan daha katılımcı ve mekâna duyarlı uygulamaların veya mekânın akışını bozarak söylemini yeniden üreten durumlarını ve sonuçlarını inceler. Seçilen kamusal sanat işleri incelenirken kentsel politika ilişkileri ile kentsel dokusu içindeki erişilebilirlik ve bağlam sorunları ele alınmaktadır. Ele alınan vaka çalışmaları, kamusal sanatın İstanbul'un çok katmanlı yapısında mekânın anlamını ve politikasını yeniden üretme konusundaki dönüştürücü potansiyelini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the transformation of contemporary public art practices in Istanbul from the 2000s to the present, focusing on their spatial, political, and social dimensions. The study approaches public space as a dynamic process of social production in which physical and social memory, power relations, and individual freedoms are constantly negotiated. By questioning the role and rationale of public art in these areas through the lens of its historical evolution, the research examines how artworks shape their environments, mediate power relations, and encourage public interaction. The artworks analyzed in this study are classified into three main urban typologies based on the public spaces where they are located within the city. Considering the context of the time in which they were installed, the study examines the locations of these works within the city, analyzing the forms of art supported by institutions, more participatory and sitespecific practices aimed at engaging with daily life, or situations where the works disrupt the flow of the space to reproduce its discourse, along with their consequences. In examining the selected public artworks, the study addresses issues of accessibility and context within the urban fabric, as well as their relationships to urban policy. The case studies presented aim to reveal the transformative potential of public art to reproduce the meaning and politics of space within Istanbul's multilayered structure.