Yapay zekâ ile kişiselleştirilmiş ürün deneyiminin satın alma niyeti üzerindeki etkisi: Tüketici-marka bağının düzenleyici rolü
The effect of AI-driven personalized product experience on purchase intention: The moderating role of consumer-brand engagement
  1. Tez No: 1018879
  2. Yazar: ŞURA MERT BÜYÜKTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK YAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yapay zeka ile kişiselleştirilmiş ürün deneyiminin tüketicilerin satın alma niyeti üzerindeki etkisini incelemek ve tüketici-marka bağının bu ilişkideki düzenleyici rolünü ortaya koymaktır. Dijitalleşmenin hız kazanması ve yapay zeka teknolojilerinin pazarlama faaliyetlerinde yaygın olarak kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, işletmeler tüketicilere daha kişiselleştirilmiş deneyimler sunabilmekte ve müşteri ilişkilerini daha etkin yönetebilmektedir. Bu bağlamda araştırmada, yapay zeka destekli kişiselleştirilmiş ürün deneyiminin satın alma niyeti üzerindeki etkisi ile tüketici-marka bağının bu etki üzerindeki rolü incelenmiştir. Araştırma kapsamında nicel araştırma yöntemi benimsenmiş ve veriler anket tekniği ile toplanmıştır. Araştırma evrenini Türkiye'de yaşayan 18 yaş ve üzeri tüketiciler oluşturmaktadır. Elde edilen veriler SmartPLS programı kullanılarak Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) yöntemi ile analiz edilmiştir. Ölçüm modelinin güvenilirlik ve geçerlilik analizleri gerçekleştirilmiş, ardından araştırma hipotezleri test edilmiştir. Araştırma bulguları, yapay zeka ile kişiselleştirilmiş ürün deneyiminin satın alma niyeti üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisinin bulunduğunu göstermektedir. Buna karşılık tüketici-marka bağının bilişsel, davranışsal ve duygusal boyutlarına ilişkin etkileşim terimlerinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir. Dolayısıyla tüketici-marka bağının bu ilişkideki düzenleyici rolü desteklenmemiştir. Elde edilen sonuçlar, işletmelerin yapay zeka destekli kişiselleştirme uygulamalarına yatırım yapmasının satın alma niyetini olumlu yönde etkileyebileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of artificial intelligence-based personalized product experiences on consumers' purchase intentions and to determine the moderating role of consumer-brand attachment in this relationship. With the rapid advancement of digitalization and the increasing adoption of artificial intelligence technologies in marketing activities, businesses have gained the ability to deliver more personalized experiences and manage customer relationships more effectively. In this context, the study investigates the impact of AI-driven personalized product experiences on purchase intention and the role of consumer-brand attachment in shaping this effect. A quantitative research approach was adopted, and data were collected through a survey method. The target population consisted of consumers aged 18 and above living in Türkiye. The collected data were analyzed using Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM) through the SmartPLS software. Reliability and validity analyses of the measurement model were conducted before testing the proposed research hypotheses. The findings indicate that AI-based personalized product experiences have a positive and significant effect on purchase intention. However, the interaction terms representing the cognitive, behavioral, and emotional dimensions of consumer-brand attachment were not statistically significant. Therefore, the moderating role of consumer-brand attachment in this relationship was not supported. The results suggest that investments in AI-supported personalization strategies may positively influence consumers' purchase intentions.