Turistik tesislerde güneş enerjisinden yararlanma olanakları ve geliştirilmesi
- Tez No: 10189
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
-XII- ÖZET Turizmin, ülke ekonomisine olan katkıları bugün herkezce kabul edilen ve tartışma götürmeyen bir konudur. Bu bilinçle, son yıllarda Türkiye'de turizm sektöründe önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Turizm sektöründeki bu büyük gelişmeler, beraberinde çok lüks ve temiz tesislerin oluşumunu zorunlu kılmıştır. özel sektörün her kademesinde temel amaç, kâr ve rekabet olduğuna göre, özel sektörün sunduğu her türlü konforun ucuza mal edilmesi gerekmektedir. Enerjinin pahalı olduğu günümüzde, düşük sıcaklıktaki enerji uygulamalarında güneş enerjisinden yararlanılmaya yönelinmiştir. Bu çalışmada, turizm sektöründe güneş enerjisinden yararlanılması düşüncesi ortaya atılmış ve yapılabilecek yenilikler araştırılmıştır. Sıcak suyun güneş enerjisinden elde edilmesi işlemi ile otellerde yüzme havuzunun ısıtılması birlikte ele alınmıştır. ülkemizde, yüzme havuzlarının güneş enerjisi ile ısıtılması uygulamalarına pek egilinilmediğinden, yapılan bu çalışma, ileride yapılabilecek olan çalışmalara ışık tutacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
- xin- ABSTRACT It is known the tourizm to be of help economies of the countries and this subject is not to take discussion. Everyone noted down that the tourizm sector in Turkey were important improving at last few years. Improving of the tourizm sektör with more luxes and clear tourizm foundation required. Basic aim of the all special foundations are gain and rivalry so that they given every kind of comfort must be lower cost. Today convantional energy is expensive so that everybody directed to use Solar Energy to low temperature energy applications. In this study, solar energy utilization idea suggested and improving of solar energy applications in tourizm foundation were investigated. Hot water for hotels and heating of the swimming pool for using solar energy were investigated. Our country it did not touch the solar heating of swimming pool so that reason this study will be leader of the further studies.