Baca gazından kükürtoksitlerin tutulması
- Tez No: 10188
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT KAMÇICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZETT Baca gazlarındaki SOg'nin atmosfere salınmadan önce kont rol edilmesi amacıyla, yüksek kükürtlü linyit, küçük bir yak ma sistemi olan sobada yakılmış ve S02 içeren baca gazlarının 5*10,15,20 ve 25 gr/lt deri simli kireç çözeltileri nce tutul ması incelenmiştir. Sonuç olarak en yüksek verime 10-15 gt*/lt konsantrasyo nunda eri sildiği ve konsantrasyonun 15 gr/lt »den daha fazla arttırılmasıyla verimde önemli bir artış olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the aim of controlling SOg omissions in flue gasses, before they are relased to the atmosphere, a high sulphur con taining lignite has been burned in a stove-like small system and absorbtion of different concentrations of SOg have been examined in lime solutions with the concentrations of 5» 10, 15»20 and 25 gr./lt. As a result it is found out that the highest efficiency is reached with 10-15 gr#/lt. and increases in efficiency with higher concentrations of lime aren» t important.