Sağlık turizminde yaşanan sorunların paydaşlar açısından değerlendirilmesi ve çözüme yönelik sağlık politika önerileri
Evaluation of the problems experienced i̇n health tourism i̇n terms of stakeholders and health policy suggestions for solution
  1. Tez No: 1018901
  2. Yazar: EMİN AKSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA SÖYÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Türkiye, tıbbi tesislerini ve sahip olduğu insan kaynaklarının özelliklerini geliştirerek mevcut sorunları çözmesi halinde küresel düzeyde sağlık turizmi alanında diğer ülkelerin dikkatini çekebilir. Bu tez çalışmasının amacı, Türkiye'nin sağlık turizmi alanında mevcut durumu tanımlamak, sağlık turizminde yaşanan sorunları paydaşlar açısından nitel görüşmeler ve odak grup çalışmaları yaparak değerlendirmek ve bu sonuçlar doğrultusunda saptanan sorunların çözümlerine yönelik sağlık politikaları önerilerinde bulunmaktır. Böylece politika geliştiricilere ve sağlık turizmi paydaşlarına katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Amaç doğrultusunda hazırlanan çalışmamızın saha çalışması kapsamında ilk olarak sağlık turizmi hizmeti sunan toplam 15 özel sağlık kuruluşu ve sağlık turizmi aracı kuruluşu ile derinlemesine röportajlar ve çevrim içi mülakatlar gerçekleştirilmiş ve veri toplama süreci tamamlanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanan veriler MAXQDA programı kullanılarak tematik analiz yöntemiyle temalara ayrılmış ve daha sonra alt kodlar oluşturulmuş ve yorumlanmıştır. İkinci olarak çalışmanın ana konusu kapsamında sağlık turizmi sorunlarından oluşan 16 soru kendi arasında gruplandırılmış ve 4 ana çalışma masasından (odak grup) oluşan sağlık turizmi sorunları ve çözümleri çalıştayı yapılmıştır. Odak grup görüşmeleri için yapılan sağlık turizmi sorunları ve çözümleri çalıştayına; akademisyenler, sağlık yöneticileri, sivil toplum kuruluşu, sağlık bakanlığı yetkilisi ve alan ile ilgili doktora öğrencileri olmak üzere toplamda 41 kişi katılmıştır. Türkiye'nin sağlık turizmi potansiyeli hakkında katılımcıların çoğu yüksek potansiyele sahip olduğunu vurgulamıştır. Türkiye'de kamu ve özel sektörün sağlık turizmi için potansiyel durumuna bakıldığında, öne çıkan temel sonuçların: hizmet sağlayıcının özel sektör olması, özel sektör ağırlıklı olması gerektiği ve kamunun düzenleyici ve denetleyici olması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Katılımcılara yöneltilen Türkiye'nin sağlık turizmi alanında insan gücünün nitelikli ve yeterli sayıda olup olmadığı sorusuna verilen yanıtlara bakıldığında en dikkat çekilen cevabın genel olarak yabancı dil eksikliği alanında olduğu görülmektedir. Sağlık insan gücü ile ilgili yaşanılan sorunların neler olduğu sorusuna verilen cevaplar, sağlık insan gücü ile ilgili en çok dikkat edilen ve neredeyse katılımcıların çoğunun değindiği konunun nitelikli personel eksikliği olduğu görülmektedir. Sağlık turizmi denetimi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir sorusuna Türkiye, tıbbi tesislerini ve sahip olduğu insan kaynaklarının özelliklerini geliştirerek mevcut sorunları çözmesi halinde küresel düzeyde sağlık turizmi alanında diğer ülkelerin dikkatini çekebilir. Bu tez çalışmasının amacı, Türkiye'nin sağlık turizmi alanında mevcut durumu tanımlamak, sağlık turizminde yaşanan sorunları paydaşlar açısından nitel görüşmeler ve odak grup çalışmaları yaparak değerlendirmek ve bu sonuçlar doğrultusunda saptanan sorunların çözümlerine yönelik sağlık politikaları önerilerinde bulunmaktır. Böylece politika geliştiricilere ve sağlık turizmi paydaşlarına katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Amaç doğrultusunda hazırlanan çalışmamızın saha çalışması kapsamında ilk olarak sağlık turizmi hizmeti sunan toplam 15 özel sağlık kuruluşu ve sağlık turizmi aracı kuruluşu ile derinlemesine röportajlar ve çevrim içi mülakatlar gerçekleştirilmiş ve veri toplama süreci tamamlanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanan veriler MAXQDA programı kullanılarak tematik analiz yöntemiyle temalara ayrılmış ve daha sonra alt kodlar oluşturulmuş ve yorumlanmıştır. İkinci olarak çalışmanın ana konusu kapsamında sağlık turizmi sorunlarından oluşan 16 soru kendi arasında gruplandırılmış ve 4 ana çalışma masasından (odak grup) oluşan sağlık turizmi sorunları ve çözümleri çalıştayı yapılmıştır. Odak grup görüşmeleri için yapılan sağlık turizmi sorunları ve çözümleri çalıştayına; akademisyenler, sağlık yöneticileri, sivil toplum kuruluşu, sağlık bakanlığı yetkilisi ve alan ile ilgili doktora öğrencileri olmak üzere toplamda 41 kişi katılmıştır. Türkiye'nin sağlık turizmi potansiyeli hakkında katılımcıların çoğu yüksek potansiyele sahip olduğunu vurgulamıştır. Türkiye'de kamu ve özel sektörün sağlık turizmi için potansiyel durumuna bakıldığında, öne çıkan temel sonuçların: hizmet sağlayıcının özel sektör olması, özel sektör ağırlıklı olması gerektiği ve kamunun düzenleyici ve denetleyici olması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Katılımcılara yöneltilen Türkiye'nin sağlık turizmi alanında insan gücünün nitelikli ve yeterli sayıda olup olmadığı sorusuna verilen yanıtlara bakıldığında en dikkat çekilen cevabın genel olarak yabancı dil eksikliği alanında olduğu görülmektedir. Sağlık insan gücü ile ilgili yaşanılan sorunların neler olduğu sorusuna verilen cevaplar, sağlık insan gücü ile ilgili en çok dikkat edilen ve neredeyse katılımcıların çoğunun değindiği konunun nitelikli personel eksikliği olduğu görülmektedir. Sağlık turizmi denetimi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir sorusuna verilen yanıtlar incelendiğinde burada çoğunlukla olumsuz ifadelerin kullanıldığı görülmektedir. En fazla dikkat çekilen cevabın denetimin yetersiz olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Türkiye could attract the attention of other countries in the field of health tourism at a global level if it improves its medical facilities and the capabilities of its human resources and solves its current problems. The aim of this thesis is to define the current situation in the field of health tourism in Turkey, to evaluate the problems experienced in health tourism from the perspective of stakeholders through qualitative interviews and focus group studies, and to make health policy recommendations for solving the problems identified in line with these results. Thus, the aim is to contribute to policymakers and health tourism stakeholders. In line with this aim, our study's fieldwork involved in-depth interviews and online interviews with a total of 15 private healthcare institutions and health tourism intermediary organizations providing health tourism services, and the data collection process has been completed. Data collected through semi-structured interviews were categorized into themes using the MAXQDA program for thematic analysis, and then sub-codes were created and interpreted. Secondly, within the scope of the main subject of the study, 16 questions concerning health tourism problems were grouped together, and a workshop on health tourism problems and solutions was conducted, consisting of 4 main working groups (focus groups). A total of 41 people participated in the health tourism problems and solutions workshop, which was conducted for the focus group interviews, including academics, health administrators, Civil Society Organization, Ministry of Health officials, and doctoral students in the field. Regarding Turkey's potential in health tourism, most participants emphasized its high potential. Examining the potential of both the public and private sectors in Turkey for health tourism, the key findings highlight that the service provider should be the private sector, that the sector should be predominantly private, and that the public sector should be the regulator and supervisor. When examining the responses to the question posed to participants regarding whether Turkey has a qualified and sufficient workforce in the field of health tourism, the most striking answer is generally related to a lack of foreign language skills. Regarding the problems experienced in the health sector, the most frequently mentioned issue, and one that almost all participants addressed, is the shortage of qualified personnel. An analysis of the responses to the question“What are your thoughts on the supervision of health tourism?”reveals that negative statements are predominantly used. The most frequently cited answer is that the supervision is inadequate.