Gelişmekte olan ülkelerde teknolojik ve dijital dönüşüm politikalarına ilişkin bulanık AHP analizi: Türkiye kamu sektörü örneği
Fuzzy ahp analysis of technological and digital transformation policies in developing countries: The case of Turkish public sector
- Tez No: 1018902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye kamu sektöründe dijital dönüşüm süreçlerinin başarısını etkileyen kritik faktörleri belirlemek ve bu faktörleri uzman görüşleri doğrultusunda önceliklendirmektir. Mevcut literatürde kamuda dijitalleşmenin çoğunlukla kavramsal, kurumsal ve tikel uygulama örnekleri üzerinden ele alındığı; buna karşın Türkiye kamu sektörü bağlamında makro politikaların çok kriterli karar verme (ÇKKV) yaklaşımlarıyla bütüncül biçimde incelendiği ampirik çalışmaların sınırlı olduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda Scopus veri tabanından hareketle yapılandırılan literatür görünümü, araştırmanın kavramsal gerekçesini ve metodolojik altyapısını desteklemek üzere değerlendirilmiştir. Çalışmanın ampirik safhası; kamu sektöründe dijital dönüşüm, bilgi işlem, teknoloji yönetimi, siber güvenlik ve stratejik karar alma süreçlerinde idari/teknik yetkinliğe sahip üst düzey uzmanların kurumsal değerlendirmelerine dayanmaktadır. Uzmanlardan elde edilen ikili karşılaştırma verileri, Saaty'nin 1-9 önem ölçeği doğrultusunda üçgensel bulanık sayılara dönüştürülmüş, grup karar matrisleri geometrik ortalama yöntemiyle oluşturulmuş ve kriter ağırlıkları Chang'in Genişletilmiş Analiz Yöntemi (Extent Analysis) kullanılarak hesaplanmıştır. Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci (Bulanık AHP) analizi sonucunda, ana kriterler düzeyinde en yüksek ağırlığa sahip faktörün İnovasyon Kültürü olduğu belirlenmiş; bu kriteri sırasıyla Teknolojik Beceriler, Stratejik Liderlik, Organizasyon Becerisi ve Teknik Altyapı izlemiştir. Küresel (global) alt kriter öncelikleri incelendiğinde ise en yüksek ağırlığa sahip faktörün Kurum İçi Teknolojik ve Dijital Bilgi Akışı Verimliliği olduğu saptanmış; bu faktörü sırasıyla Yapay Zekâ Tabanlı Karar Sistemleri Kullanımı, Dijital Dönüşüm Odaklı Organizasyonel Yapı Uyumu, Dijital Dönüşüm Stratejisi ve Yeni Teknolojileri Kullanma Becerisi takip etmiştir. Elde edilen ampirik bulgular, Türkiye kamu sektörünün dijitalleşme projeksiyonunun radikal bir eksen kaymasından ziyade; mevcut teknik altyapı yatırımlarını kurum içi bilgi akış süreçleri, yapay zekâ destekli analitik karar sistemleri, organizasyonel adaptasyon ve inovasyon kapasitesiyle entegre eden bütüncül, ilişkisel ve yapısal bir stratejik doğrultuda tahkim edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the critical factors influencing the success of digital transformation processes in the Turkish public sector and to prioritize these factors in line with expert opinions. A review of the existing literature reveals that digitalization in the public sector is mostly addressed through conceptual, institutional, and specific application examples; however, empirical studies that holistically examine macro-level policies in the context of the Turkish public sector using multi-criteria decision-making (MCDM) approaches are limited. In this regard, a literature overview structured on the Scopus database was evaluated to support the conceptual rationale and methodological framework of the research. The empirical phase of the study relies on the institutional assessments of senior experts with administrative/technical competence in digital transformation, information processing, technology management, cybersecurity, and strategic decision-making processes in the public sector. The pairwise comparison data obtained from the experts were converted into triangular fuzzy numbers according to Saaty's 1-9 importance scale, group decision matrices were constructed using the geometric mean method, and criteria weights were calculated using Chang's Extent Analysis Method. As a result of the Fuzzy Analytic Hierarchy Process (Fuzzy AHP) analysis,“Innovation Culture”was identified as the factor with the highest weight at the main criteria level, followed by“Technological Skills”,“Strategic Leadership”,“Organizational Capability”, and“Technical Infrastructure”, respectively. When global sub-criteria priorities were analyzed,“Efficiency of In-House Technological and Digital Information Flow”was found to have the highest weight, followed by the“Use of Artificial Intelligence-Based Decision Systems”,“Organizational Structural Alignment Focused on Digital Transformation”,“Digital Transformation Strategy”, and the“Ability to Use New Technologies”, respectively. Empirical findings indicate that digitalizing the Turkish public sector requires holistic, structural, and relational strategic fortification—integrating existing infrastructure with AI decision systems and organizational innovation—rather than a radical paradigm shift.