Dağıtım transformatörlerinde bulanık mantık temelli arıza olasılığı tespiti
Fuzzy logic-based fault probability detection in distribution transformers
  1. Tez No: 1018916
  2. Yazar: BAHADIRHAN GÜLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK GEZEGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Artan nüfus, kentleşme, sanayileşme ve elektrikli ulaşım araçlarındaki artış ile birlikte elektrik enerjisine olan talep her geçen yıl önemli ölçüde yükselmektedir. Teknolojik gelişmelerin ve gelir seviyesindeki artışın etkisiyle elektrikli cihazların kullanımının yaygınlaşması, dağıtım şebekeleri üzerindeki yükü artırmakta ve bu durum özellikle dağıtım transformatörlerinde çeşitli arıza risklerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Dağıtım transformatörlerinde meydana gelen arızalar, geniş bir kullanıcı kitlesinin enerji kesintisi yaşamasına yol açtığından, bu ekipmanların düzenli bakımının yapılması ve mevcut durumlarının etkin bir şekilde izlenmesi büyük önem taşımaktadır. Elektrik şebekesindeki kritik öneme sahip ve pahalı bir donanım olan transformatörlerin arızalarının ortaya çıkmadan önce tespit edilmesi tüketicilere kesintisiz ve kaliteli enerji sağlanması bakımından önemlidir. Bu tez çalışmasında, dağıtım transformatörlerinde bulanık mantık temelli arıza olasılığı tespit sistemi geliştirilmesi amaçlanmıştır. Tezde kullanılan veriler Samsun, Çorum, Ordu, Amasya ve Sinop illerinde meydana gelen transformatör arızalarına ilişkin saha raporlarından elde edilmiştir. Yapılan analizde transformatörlerin yaşı, koruma elemanı eksiklikleri, bölgesel olumsuz hava koşulları, transformatör gücü ve yük yoğunluğu parametreleri kullanılmıştır. Analizde MATLAB ortamında bulanık mantık tabanlı bir teşhis modeli oluşturularak, arıza eğilimleri ve arızaya etki eden temel faktörler belirlenmiştir. Oluşturulan modelin amacı, arızalanma ihtimalinin erken safhalarda tespit edilerek, transformatör bakım ve yenileme çalışmalarının planlanmasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
With increasing population, urbanization, industrialization, and the rise in electric transportation vehicles, the demand for electrical energy is increasing significantly every year. The widespread use of electrical devices due to technological advancements and rising income levels increases the load on distribution networks, leading to various failure risks, especially in distribution transformers. Since failures in distribution transformers cause power outages for a large user base, regular maintenance and effective monitoring of this equipment are of great importance. Detecting failures in transformers, which are critical and expensive components of the electricity network, before they occur is crucial for providing consumers with uninterrupted and high-quality energy. This thesis aims to develop a fuzzy logic-based failure probability detection system for distribution transformers. The data used in the thesis was obtained from field reports on transformer failures in Samsun, Çorum, Ordu, Amasya, and Sinop provinces. The analysis utilized transformer age, missing protective elements, regional adverse weather conditions, transformer power, and load density parameters. In this analysis, a fuzzy logic-based diagnostic model was created in the MATLAB environment to determine failure trends and the key factors affecting failures. The aim of the model is to detect the probability of failure in the early stages, thereby enabling the planning of transformer maintenance and renewal works.