İHA kanat profilinde buz birikiminin sayısal analizi
Numerical analysis of icing on UAV wing profile
- Tez No: 1018917
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER NECATİ CORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, insansız hava araçlarında (İHA) atmosferik buzlanma probleminin sayısal analiz yöntemleriyle incelenmesini konu almaktadır. Atmosferik buzlanma, uçak performansını ve güvenliğini ciddi şekilde etkileyen önemli bir havacılık sorunudur. Çalışmada atmosferik buzlanmanın temelleri, farklı buz şekillerinin etkileri ve buzlanma önleme sistemleri detaylı olarak ele alınmıştır. Uçak aerodinamiği ve akış dinamiği prensipleri çerçevesinde, sayısal hesaplama yöntemleri kullanılarak buzlanma süreci modellenmiştir. Tez kapsamında FENSAP-ICE yazılım paketi kullanılarak NACA 0012 kanat profili üzerinde buzlanma analizleri gerçekleştirilmiş ve sonuçlar literatürdeki deneysel verilerle doğrulanmıştır. Hava akışı analizi, damla yörüngesi analizi ve buz birikimi analizi yapılarak çeşitli koşullar incelenmiştir: -5 °C'de sır buz tipi ve belirgin boynuz oluşumları, -15 °C'de kalın ve pürüzlü kırağı buz yapısı, -2 °C'de ise ince ve düzenli buz tabakası gözlenmiştir. Damlacık boyutu ve sıvı su içeriği artışının çarpma bölgesinde kalınlaşma ve düzensizliğe neden olduğu, k-𝜔 SST türbülans modelinin ise deneysel sonuçları daha doğru yansıttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the numerical analysis of atmospheric icing on unmanned aerial vehicles (UAVs). Atmospheric icing is a significant aviation problem that seriously affects aircraft performance and safety. The fundamentals of atmospheric icing, the effects of different ice shapes, and anti-icing systems are discussed in detail. Within the framework of aircraft aerodynamics and flow dynamics principles, the icing process has been modeled using numerical methods. Within the scope of the thesis, icing analyses were performed on the NACA 0012 airfoil using the FENSAP-ICE software package, and the results were validated with experimental data available in the literature. Airflow analysis, droplet trajectory analysis, and ice accretion analysis were conducted to examine various conditions: glaze ice type with distinct horn formations at -5 °C, thick and rough rime ice structure at -15 °C, and a thin and uniform ice layer at -2 °C. It was determined that an increase in droplet size and liquid water content causes thickening and irregularity in the impingement zone, and the k-𝜔 SST turbulence model more accurately reflects experimental results.