Resim sanatında ovid bağlamında su imgeleri ve dönüşüm teması
Water imagery and the theme of transformation in the context of ovid in painting
  1. Tez No: 1018953
  2. Yazar: AYŞE NİSAN HUH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ŞENGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, resim sanatında su imgeleri aracılığı ile anlatılan dönüşüm kavramını ve suyun bu dönüşümü sağlamadaki rolünü incelemektedir. Sanatta su sembolik olarak dönüşümü başlatan bir araç olmaktan öte, başkalaşım olgusunun kendisine dönüşmektedir. İki ana kısımdan oluşan çalışmanın ilk öncelikle su ve dönüşüm kavramlarının anlamları incelenmiş, uygarlık tarihinde hem bedensel hem de düşünsel evrime sebep olan dönüşümlerine değinilmiştir. İkinci kısmında, Ovidius'un Metamorfozlar adlı eseri üzerinden suyun dönüşüm sürecindeki yeri ve ardından sanat tarihinde su ve dönüşüm imgelerinin kullanımı incelenmiştir. Son bölümde ise kendi çalışmalarım üzerinden suyun hem kavramsal hem de biçimsel olarak dönüşümün bir aracı değil kendisi halini alması incelenerek bu tartışmalar doğrultusunda çalışma sonuca ulaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study explores the concept of transformation through water and water imagery in painting, focusing on water's role in this process. Rather than merely initiating transformation, water symbolically becomes metamorphosis itself. The first section explores the meanings of water and transformation and their transformative role throughout humanity's physical and ideological evolution. The second part discusses the role of water in transformation through Ovidius' Metamorphoses and examines the use of water and transformation imagery in art history. In the final section, through my own works, the study explores how water becomes not only a conceptual and formal instrument of transformation but transformation itself, and in light of these discussions, the study reaches its conclusion.