Muc-1 aptameri taşıyan ve paklitaksel-sisplatin içeren lipozomların, atezolizumab ile kombinasyonunun üçlü negatif meme kanserinde etkilerinin araştırılması
Paclitaxel-cisplatin dual loaded liposomes with muc-1 aptamer in combination with atezolizumab in triple negative breast cancer
- Tez No: 1018954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARİKA ATMACA İLHAN, DOÇ. DR. GÜLİZ AK DEMİROZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, üçlü negatif meme kanserinde (ÜNMK) kemoterapötik etkinliğin artırılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, paklitaksel ve sisplatin kombinasyonunun lipozomlar aracılığıyla uygulanması ve MUC-1 aptameri ile hedeflenmesinin potansiyel etkileri araştırılmıştır. Ayrıca, bu sistemin immünoterapötik ajan olan atezolizumab ile kombinasyonunun in vitro düzeydeki etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmada paklitaksel ve sisplatin içeren lipozomal formülasyonlar hazırlanmış ve bu lipozomlar MUC-1 aptameri ile yüzey modifikasyonuna tabi tutulmuştur. Bu lipozomal sistemler MDA-MB-231 ve 4T1 meme kanseri hücre hatları ile HEK293 sağlıklı hücre hattı üzerinde test edilmiştir. Sitotoksik etkiler MTT analizi ile, ilaç kombinasyonlarının etkileşimi ise Chou–Talalay yöntemi kullanılarak kombinasyon indeksi (CI) değerleri üzerinden analiz edilmiştir. Ayrıca hücre ölüm mekanizmalarının değerlendirilmesi amacıyla Annexin V–FITC/PI boyama yöntemi ile apoptoz analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, paklitaksel ve sisplatin kombinasyonunun özellikle kısa süreli uygulamalarda meme kanseri hücrelerinde sinerjik bir etki oluşturduğunu ortaya koymuştur. Lipozomal formülasyonların bu etkiyi koruduğu ve daha kontrollü bir sitotoksik yanıt sağladığı gözlenmiştir. MUC-1 aptameri ile modifiye edilen sistemlerin ise özellikle ekspresyonun yüksek olduğu hücre hatlarında daha yüksek bir etki potansiyeli olduğu belirlenmiştir. Buna karşılık, Atezolizumab'ın immün mikroçevreyi içermeyen hücre kültürü koşullarında kombinasyon sistemine belirgin bir katkı sağlamadığı görülmüştür. Sonuç olarak bu çalışma, paklitaksel ve sisplatin kombinasyonunun lipozomal taşıyıcı sistemlerle birlikte uygulanmasının ÜNMK tedavisinde potansiyel ve uygulanabilir bir yaklaşım sunduğunu göstermektedir. Ayrıca aptamer temelli stratejilerin bu etkinliği hücre tipine bağlı olarak artırabileceği ortaya konmuştur. Bu bulgular, geliştirilen sistemin ileri in vivo çalışmalar ile desteklenmesi durumunda hedefe yönelik kanser tedavi stratejilerine katkı sağlayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to improve chemotherapeutic efficacy in triple-negative breast cancer (TNBC). In this context, the potential effects of applying a paclitaxel and cisplatin combination through a liposomal delivery system and targeting it with a MUC-1 aptamer were investigated. In addition, the effect of combining this system with the immunotherapeutic agent Atezolizumab was evaluated under in vitro conditions. Liposomal formulations containing paclitaxel and cisplatin were prepared and surface-modified with a MUC-1 aptamer. The developed systems were tested on MDA-MB-231 and 4T1 breast cancer cell lines, as well as the non-cancerous HEK293 cell line. Cytotoxic effects were assessed using the MTT assay, and drug interactions were analyzed using the Chou–Talalay method based on combination index (CI) values. Apoptosis was evaluated using Annexin V–FITC/PI staining. The results showed that the combination of paclitaxel and cisplatin produced a synergistic effect in breast cancer cells, particularly at shorter exposure times. Liposomal formulations preserved this effect while providing a more controlled cytotoxic response. Aptamer-modified systems showed increased activity in cell lines with higher MUC-1 expression. In contrast, Atezolizumab did not show an evident contribution under in vitro conditions lacking an immune microenvironment. In conclusion, the co-delivery of paclitaxel and cisplatin using liposomal systems represents a promising approach for TNBC treatment. Aptamer-based targeting may further enhance this effect in a cell type-dependent manner. These findings provide a basis for future in vivo studies.