Almanya'da yaşayan Türk genç yetişkinler için manevi iyi oluş ölçeği geliştirme çalışması
Development of a spiritual well-being scale for young Turkish adults living in Germany
- Tez No: 1018974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUALLA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Sosyoloji, Religion, Psychology, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada Almanya'da yaşayan Türk genç yetişkinlerin manevi iyi oluş düzeylerini ölçmeyi sağlayacak, güvenilir ve geçerli bir manevi iyi oluş ölçeği geliştirmek amaçlanmıştır. Almanya'nın Hessen eyaletinde ikamet eden (n1= 200, n2=101) toplam 301 kişiden oluşan araştırma grubunun yüzde 72'si kadın (n= 216), yüzde 28'i erkek (n= 85) ve yaş ortalaması 22'dir. Veri analiz sonucunda güvenirliği ve geçerliliği uygun dört boyutlu 11 maddelik Manevi İyi Oluş Ölçeği ortaya konmuştur. Ölçek boyutları, Aşkın Alan, Bireysel Manevi Alan, Yakın İlişkiler Alan ve Kültürel Aidiyet Alan olarak isimlendirilmiştir. Çalışmaya Keşfedici faktör analizi ile başlanmış, dört boyutlu bir yapı ortaya çıkarılmıştır. Yapılan güvenirlik analizi sonucunda ölçeğin genel Cronbach Alfa değerinin 0,77 olduğu, bu değerin Aşkın Alan için 0,74, Kültürel Aidiyet Alanı için 0,73, Bireysel Manevi Alan için 0,74 ve Yakın İlişkiler Alanı için 0,73 olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen modelin yapı geçerliliğini test etmek amacıyla ikinci bir grupla doğrulayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Uyum indeksleri χ² =45,643, SD=38, p=0,184, RMSEA=0,049, SRMR=0,066, CFI=0,953, RNI=0,953, TLI/NNFI=0,931, GFI=0,913 ve MFI=0,915 olarak belirlenmiştir. Ölçeğin benzer ölçeklerle olan ilişkisi test edildiğinde Genç Yetişkinler İçin Manevi İyi Oluş Ölçeği alt boyutlarının, Tanrı'ya güven, sosyal ve psikolojik iyi oluş ile anlamlı ve pozitif ilişkiler içerisinde olduğu görülmüştür. Ölçeğin geçerli ve güvenir bir ölçme aracı olduğu kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop a reliable and valid spiritual well-being scale to measure the spiritual well-being levels of Turkish young adults living in Germany. The research group consisted of a total of 301 individuals residing in the state of Hesse, Germany (n1=200, n2=101), of which 72% were female (n=216) and 28% were male (n=85), with an average age of 22 years. As a result of the data analysis, an 11-item, four-dimensional Spiritual Well-Being Scale with acceptable reliability and validity was established. The dimensions of the scale were named Transcendent Domain, Individual Spiritual Domain, Relational Domain, and Cultural Belonging Domain. The study began with an exploratory factor analysis, which revealed a four-dimensional structure. The reliability analysis indicated that the overall Cronbach's Alpha value of the scale was 0.77, with values of 0.74 for the Transcendent Domain, 0.73 for the Cultural Belonging Domain, 0.74 for the Individual Spiritual Domain, and 0.73 for the Relational Domain. To test the construct validity of the obtained model, a confirmatory factor analysis was conducted with a second group. The fit indices were determined as χ² =45.643, SD=38, p=0.184, RMSEA=0.049, SRMR=0.066, CFI=0.953, RNI=0.953, TLI/NNFI=0.931, GFI=0.913, and MFI=0.915. When the scale's relationship with similar scales was examined, it was found that the subdimensions of the Spiritual WellBeing Scale for Young Adults were significantly and positively correlated with trust in God, social well-being, and psychological well-being. The scale was concluded to be a valid and reliable measurement tool.