Almanya'da yaşayan genç Alman ve Türk futbolcuların seçilmiş motorik parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of Turk and German young soccer player's some test parameters
- Tez No: 496876
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR ELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada, Almanya'da Yaşayan Türk ve Alman genç futbolcuların bazı motorik parametrelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya, Almanya 1. Amatör Küme'de mücadele eden TSV 1871 Retzbach e.V. takımında futbol oynayan 16 genç Alman futbolcu (yaş: 16,25 (± ,44) yıl; boy: 1,73 (± ,07) kilo: 61,8 (± 12,9), Türkiyemspor SV-12takımında futbol oynayan 16 genç Türk futbolcu (yaş: 16,31 (± ,47); boy: 1,77 (± ,06) kilo: 68,8 (± 10,3) olmak üzere toplam 32 genç futbolcu katılmıştır. Futbolculara tekrarlı sprint testi, çeviklik ve çabukluk testi, dikey sıçrama testi ve yatay sıçrama testi uygulatılmıştır. Araştırmanın genel amacı çerçevesinde toplanan veriler üzerinden gerekli istatistiksel çözümlemeler için SPSS 17,0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma grubunun fiziksel ve performans özellikleri tanımlayıcı istatistiklerle; grupların bazı performans özelliklerinin karşılaştırılmasında nonparametrik bir istatistik yöntemi olan ilişkisiz bağımsız örneklemler için Mann Whitney U testi yapılmıştır. Tüm istatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi p0,05), boy (U=95,00; ,212, p>0,05) ve kilo (U=87,50; ,126, p>0,05) değerleri arasında anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. grupların tekrarlı sprint testi 3 (U=65,50; ,018, p0,05) ve dikey sıçrama (U=89,00; ,141, p>0,05) test performansları arasında anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. Bilim Kodu : 130101 Anahtar Kelimeler : Genç futbolcular, test parametreleri, karşılaştırma Sayfa Adedi : 82 Danışman : Yrd. Doç. Dr. Serdar ELER
Özet (Çeviri)
The data obtained by applying vertical jump test, horizontal jump test, agility test, repeated sprint test to 32 young soccer players in total. 16 of these players were young German soccers players (age: 16,25, (± ,44) year; height: 1,73 (± ,07), kg: 61,8 (± 12,9) who play for TSV Retzbach in 1. Amateur league and other 16 of the players were young Turkish soccers players (age: 16,31 (± ,47); height: 1,77 (± ,06) kg: 68,8 (± 10,3) who play for Schveinfurt Türkiyem Spor. For necessary statistical analysis SPSS 17,0 pocket programme were used. The analysis of research group were performed by descriptive analysis; and Mann Whitney U test were used for unrelated independent samples which is a non-parametric statistics method in comparing some performance features of groups. Significance level were accepted as p0,05), height (U=95,00; ,212, p>0,05) and kg (U=87,50; ,126, p>0,05) values. There were significant difference between repeated sprint test total durations (U=65,50; ,018, p0,05) and vertical jump (U=89,00; ,141, p>0,05) test performances of groups. Science Code : 130101 Key Words : Young soccer players,test parameters, comparison. Page Number : 82 Supervisör : Asst. Prof. Serdar ELER