Kütahya Sancağı 1261 (1845) tarih ve 8759-8760-8761-8762-8763-8764-8765 numaralı Temettüat Defterleri
Stated of Kutahya's dividens registers (8759-8760-8761-8762-8763-8764-8765)
- Tez No: 101900
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECATİ AKSANYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 366
Özet
ÖZET Maliye Varidat Kalemi Defterlerinden olan Temettü 'at Defterleri, Tanzimat'tan sonra hane reislerinin gelirlerinin tespiti maksadıyla yapılan temettü sayımlarını içermekte olup, XIX. Yüzyıl ortalarında Osmanlı sosyal ve iktisadi tarihi için çok önemli bilgiler vermektedir. Bu defterlerden yararlanarak, tutulduğu dönemin nüfusu, tahriri yapılan bölgenin arazisi, bölgede yetiştirilen ürünler ve hayvanlar, ailelerin gelir ve refah seviyeleri, iktisadi hayat, ekonomi ve ticaret gibi pek çok konularda bilgi edinmek mümkündür. Başbakanlık Osmanlı Arşivleri'nde bulunan bu defterler tasnif edilerek 1988 yılından itibaren araştırmacıların hizmetine sunulmuştur. Bu çalışmada Hüdâvendigâr Eyâleti'ne bağlı Kütahya Sancağı Mahallelerinden ; ML. VRD. TMT. 8759 Servi Mahallesi ML. VRD. TMT. 8760 Börekçiler Mahallesi ML. VRD. TMT. 8761 Cemaleddin Mahallesi ML. VRD. TMT. 8762 Gönan Mahallesi ML. VRD. TMT. 8763 Maaruf Mahallesi ML. VRD. TMT. 8764 Hisaraltı Mahallesi ML. VRD. TMT. 8765 Paşam Mahallesi Temettü 'at Defterleri'nin transkripsiyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Dividend Register one of the registers of Finance Revenue Dividend Register contains the Dividend counting that was made after Reformation Period for the purpose of determining the income of householder giving invaluable information for the social and economic history of The Ottoman Empire in the middles of nineteenth century. By benefiting from these registers, it is possible to obtain information about the recorded population of that period, land of the district that was recorded in a register, animals and plants raised in the district, level of income and life standard of the families, economic life, economy, commerce and so on. After having been classified, these registers that exist in Ottoman Archives of Prime Ministry were submitted to the researchers from 1988 on. In this project the transcription of Dividend Register that was related to the quarters of Kütahya (subprovince) united to Hüdavendigar Province was carried out. Finance Revenue Dividend 8759 Servi Quarter Finance Revenue Dividend 8760 Börekçiler Quarter Finance Revenue Dividend 8761 Cemaleddin Quarter Finance Revenue Dividend 8762 Gönan Quarter Finance Revenue Dividend 8763 Maaruf Quarter Finance Revenue Dividend 8764 Hisaralti Quarter Finance Revenue Dividend 8765 Paşam Quarter