Hüdavendigâr Eyaleti Kütahya Sancağı etrafşehir nahiyelerinin 1261 (1845) tarih ve 8610,8611,8612,8613,8614,8615 numaralı temettu'ât defterleri transkripsiyon ve değerlendirmesi
Transcription and assessment of 1261(1845) dated and 8610, 8611, 8612, 8613, 8614, 8615, 8616 numbered Hüdavendigar state of Kütahya banner and districts of around cities? dividend books
  1. Tez No: 226564
  2. Yazar: TUNCAY KAÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BASRİ KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Osmanlı Devleti'nde Tanzimatın ilanından sonra maliye alanında bazı yeni düzenlemeler yapılmıştır. Osmanlı sınırları içinde yaşayan halkın gelirlerine göre tek bir vergi alınması için yeni kanunlar düzenlenmiştir. Düzenlenen yeni kanuna Temettuât vergisi adı verilmiştir. Bu herkesin gelirlerine göre vergi alınması usulü Tanzimat Fermânı'ndaki eşitlik ilkesine dayanarak uygulamaya konulmuştur. Yapılan sayımlar sonucu Temettuât Defterleri oluşmuştur. Başbakanlık Osmanlı Arşivinde kayıtlı bulunan Temettuât Defterleri ait oldukları yerleşim birimlerinin hazırlandığı döneme ait sosyal ve ekonomik yapıları hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Toplumun en küçük sosyal birimi olan aile düzeyinde bilgi vermektedir. Aile düzeyindeki bilgilerden hareketle mahalle köy ve tüm yerleşim birimleri hakkında sosyal ve iktisadi bilgilere ulaşmamız mümkündür.Temettüat Defterleri vergi mükellefinin adını, mesleğini, lakabını, görünüşünü, mükellefin vergiye esas olan gelir kaynaklarını, kaynağın yıllık gelirini, gelire göre alınacak vergiyi ayrıca bunlardan fazla olarak varsa ziraat dışı gelir kaynaklarını ve bu kaynaklardan alınacak vergiyi kaydetmektedir. Halkın refah seviyesi, ekilip-biçilen ürün çeşitleri, bölgenin iklimi, hayvancılığı, ticarî durumu, yerleşim şekilleri, dönemin nüfus yapısı ve nüfusun hareketliliği vb. bilgileri bu defterlerde açıkça görebilmemiz mümkündür. Bütün bunlar tek tek yazıldıktan sonra vergi mükellefi olan aile reislerinin de isimlerinin altında yıllık ödeyecekleri temettu` vergisi gösterilmiştir.Yüksek Lisans tez çalışması olan bu Temettu'ât Defterlerinden Kütahya Sancağı'na tabi, Etrafşehir nahiyelerine bağlı aşağıdaki köylerin Temettu'ât Defterlerinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi yapılmıştır:ML. VRD. TMT. d.8610 Kızılcaviran KöyüML. VRD. TMT. d.6811 Çiftlik-i Candıraş KöyüML. VRD. TMT. d.8612 Keriz KöyüML. VRD. TMT. d.8613 Sofu Mâviranhisar KöyüML. VRD. TMT. d.8614 Demircivîran KöyüML. VRD. TMT. d.8615 Zağra KöyüTezimizin ana kaynağı olan köylere ait temettuât defterlerinin değerlendirmesinde bilgiler konularına göre tasnif edilmiş ve tablo ve grafiklerle gösterilerek incelemiş sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
After the proclamation Tanzimat ımperial edict, same innovations has been organized in the field of finance. Laws have been put in order to take the same type of taxes occording to the incove of the residents on the frontiers of the oftomon Empine. The name of ?Divident Tax? hes been given to the law. This tax application was based on eguality principle of the Tazminat İmperial Edict. At the end of the census ?Divident account books? have been.The Prime Minister?s office gives documents about the socio economical structures of the period. With the help of family datum. It also gives information about the family the smallest social status . With this datum it?s possible to understand social and financial situation of the villages, cities and all residence.Divident Account Books save the names, frofessions nicknames, physical appearance, income from agricultural activities of taxpayers. These account books contains economical conditions, crops, climate of the region, commercial conditions and populatıon. After detrmining these information names of family member and the annual divident taxes are stated in these account books.In this (Master?s Degree) thesis study,the transcriptions and assesment of the divident account books of the Etrafşehir villages in Kütahya Sancak.Finance Revenve Divident (nr) 8610 Kızılcaviran VillagesFinance Revenve Divident (nr) 8611 Çiftlik-i Candıraş VillagesFinance Revenve Divident (nr) 8612 Keriz VillagesFinance Revenve Divident (nr) 8613 Sofu Maviranhisar VillagesFinance Revenve Divident (nr) 8614 Demirciviran VillagesFinance Revenve Divident (nr) 8615 Zığra VillagesMain resources of the thesis; divident accountbooks have been assessed by classifiging the information and graphics.