Kütahya Sancağı 1261 (1845) tarih ve 8772-8773-8774-8775-8776 numaralı Temettu'at Defterleri transkripsiyonu
Kütahya subprovince's divident registers transcription and edition criticism 1261 (1845) dates and the numbers 8772-8773-8774-8775-8776
  1. Tez No: 103939
  2. Yazar: ADNAN KAYGISIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECATİ AKSANYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
ÖZET Maliye Varidat Kalemi Defterlerinden olan Temettü' at Defterleri, Tanzimat'tan sonra hane reislerinin gelirlerinin tespiti maksadıyla yapılan temettü sayımlarını içermekte olup, XIX. Yüzyıl ortalarında Osmanlı Sosyal ve iktisadi tarihi için çok önemli bilgiler vermektedir. Bu defterlerden yararlanarak, tutulduğu dönemin nüfusu, tahriri yapılan bölgenin arazisi, bölgede yetiştirilen ürünler ve hayvanlar, ailelerin gelir ve refah seviyeleri, iktisadi hayat, ekonomi ve ticaret gibi pek çok konularda bilgi edinmek mümkündür. Başbakanlık Osmanlı Arşivleri'nde bulunan bu defterler tasnif edilerek 1988 yılından itibaren araştırmacıların hizmetine sunulmuştur. Bu çalışmada Hüdâvendigar Eyâleti 'ne bağlı Kütahya Sancağı Mahallelerinden; ML. VRD. TMT. 8772 İshak Fakih Mahallesi ML. VRD. TMT. 8773 Bezirciler Mahallesi ML. VRD. TMT. 8774 Dükkancık Mahallesi ML. VRD. TMT. 8775 Sultanbağı Mahallesi ML. VRD. TMT. 8776 Ahi Erbasan Mahallesi Temettü'at Defterleri 'nin transkripsiyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Dividend Register oneof the registers of Finance Revenue Dividend Register Contains the Dividend counting that was made after Reformation Period for the purpose of Determining the income of householder giving invaluable information for the social and Economic history of The Ottoman Empire in the middles of nineteenth century. By benefiting from these registers, it is possible to obtain information about the recorded population of that period, land of the district that was recorded in a register, animals and plants raised in the district, level of income and life standard of the families, economic, life, economy, commerce and so on. After having been classified, these registers that exist in Ottoman Archives of Prime Ministry were submitted to the researchers from 1988 on. In this project the trancription of Dividend Register that was related to the guarters of Kütahya (subprovince) united to Hüdavendigar Province was carried out. Finance Revenue Dividend 8772 İshak Fakih Quarter Finance Revenue Dividend 8773 Bezirciler Quarter Finance Revenue Dividend 8774 Dükkancık Quarter Finance Revenue Dividend 8775 Sultan Bağı Quarter Finance Revenue Dividend 8776 Ahi Erbasan Quarter