1845 (H. 1261) tarihli Temettü'ât Defterlerine göre Hüdavendigâr eyaleti Kütahya sancağı Simav kazasına bağlı Yemişli, Karakoca, Eğdemir, Gökçeler, Alhatlıçeşme, Giremen, Ortacı, Bahtıllı, Eğirler, göl, Efir, Koyunoba, Viranlı köylerinin iktisâdi ve içtimaî durumu
The economic and social status of the Yemişli, Karakoca, Eğdemir, Gökçeler, Alhatliçeşme, Giremen, Ortaci, Bahtilli, Eğirler, göl, Efir, Koyunoba, Viranli in the province of Kütahya in the province of Hüdavandigar according to the Temettuat Book 1845 (H.1261)
  1. Tez No: 673450
  2. Yazar: ŞENGÜL ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT CIRIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 459
Özet
Osmanlı Devleti 19. yüzyılın ilk yarısından itibaren birçok alanda yaptığı yenilikler gibi vergi sisteminde de önemli değişiklikler yaparak, bir düzen oluşturmaya çalışmıştır. Bu dönemde farklı isimler ile alınan vergiler kaldırılmış ve bunun yerine temettü' vergisi getirilmiştir. İşte bu temettü' vergilerinin kaydedildiği yere ise Temettü'at Defterleri denilmiş ve bu defterler günümüzde Başbakanlık Osmanlı Arşivinde bulunmaktadır. Temettü'at Defterleri vergiye tabi toprak, hayvan, kira gelirleri meslek ve sanat gelirleri gibi alanlarda bize bilgiler vermektedir. Bu çerçevede Temettü'at Defterleri yazıldığı bölgenin nüfusunun, bölge iktisadi, ticari durumunun, arazi yapsı ve zirai üretimini hayvan dağılımı ailelerin gelir ve refah sevyesi, sanat ve üretim gibi pek çok konu hakkında bilgi edinmemezi sağlamaktadır. Yüksek lisans tez çalışması olarak bu defterlerden, Kütahya Sancağına tâbi Saimav Kazasına bağlı aşağıdaki köylerin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi yapılmıştır. ML.VRD.TMT. 09229 Yemişli Köyü ML.VRD.TMT. 09223 Karakova Köyü ML.VRD.TMT. 09201 Eğdemir Köyü ML.VRD.TMT. 09195 Gökçeler Köyü ML.VRD.TMT. 016206 Alhatlıçeşme Köyü ML.VRD.TMT. 09252 Giremen Köyü ML.VRD.TMT. 09239 Ortacı Köyü ML.VRD.TMT. 01750 Bahtıllı (İslam) Köyü ML.VRD.TMT. 09202 Eğirler Köyü ML.VRD.TMT. 09200 Göl Köyü ML.VRD.TMT. 09256 Koyunoba Köyü ML.VRD.TMT. 09245 Viranlı Köyü
Özet (Çeviri)
Ottoman empire tried to create an order until 19 th century's first half by making important changes in the tax system i at like made innovations at so many areas Taxes with different names were removed and temettu tax has began at this period This taxes which is called temettu were saved at the temettuat books and this books have beden displayed at prime ministrys ottoman archive today Temettuat books gives some informations us about taxable lands, animals,professions income profession and art income Also these books lets us to have information about so many subjects like areas population, economic and commercial situation,structure of land,agricultural production,distribution of animals,familys income and walfare levels,art and productionAs a master thesis the following villages;adhere to Simav district under the auspices of kütahya starboard;transcription and evaluations made by this book The transpertion and evaluation of the following villages where depend on Simav district of Kutahya province are made as a master thesis.