From nature to architecture: An ecological approach to changing environments in Chinua Achebe's Things Fall Apart and No Longer At Ease
Doğadan mimariye: Chinua Achebe'nin Parçalanma ve Artık Huzur Yok eserlerinde değişen çevrelere ekolojik bir yaklaşım
  1. Tez No: 1019001
  2. Yazar: SEVGİ GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tezin temel amacı, Chinua Achebe'nin Parçalanma ve Artık Huzur Yok adlı eserlerini ekolojik psikoloji perspektifinden analiz ederek çevre ve insan psikolojisi arasındaki ilişkiyi anlamaktır. Bu çalışma, aynı coğrafi konumdaki değişen çevrelerin bir toplumun nesiller arası dünya algısını ve yaşayış biçimlerini nasıl değiştirdiğini incelemektedir. Nijerya'daki sömürge öncesi ve sömürge sonrası ortamı sunarak, bu çalışma bölgedeki çevresel ve mimari değişiklikleri ve bunların insan psikolojisi üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Bu çalışma ayrıca, kitaplardaki insan karakterler kadar çevre ve mimarinin de önemli olduğunu vurgular. James J. Gibson'ın olanaklar kavramı, Roger Barker'ın davranış ortamları teorisi ve Kurt Lewin'in üç aşamalı değişim modeli ile yapılan detaylı incelemeler sayesinde, bu çalışma, farklı koşullar altında çevrenin insan davranışı üzerindeki etkisini vurgulamaktadır. Çevre ile psikoloji arasındaki karşılıklı ilişkinin edebi betimlemelerini inceleyerek, bu tez çevre bilincinin önemine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to analyse Chinua Achebe's Things Fall Apart and No Longer at Ease through the perspective of ecological psychology in order to understand the relationship between the environment and human psychology. The study examines how changing environments within the same geographical location alter a society's worldview and ways of life across generations. By presenting the precolonial and postcolonial environment in Nigeria, the thesis explores environmental and architectural changes in the region and their impact on human psychology. The study also treats the environment and architecture as elements of equal importance to the human characters in the novels. Drawing on James J. Gibson's theory of affordances, Roger Barker's theory of behaviour settings, and Kurt Lewin's three-step model of change, this study highlights the influence of the environment on human behaviour under changing conditions. Through examining literary representations of the reciprocal relationship between the environment and psychology, this thesis draws attention to the importance of environmental awareness.