Anonim şirket birleşmelerinde yönetim kurulunun özel sorumluluk halleri
Special liability cases of the board of directors in a corporate merger
- Tez No: 1019002
- Danışmanlar: PROF. DR. METE ÖZGÜR FALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu tez, anonim şirketlerde birleşme işlemlerini Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde incelemekte; özellikle birleşme sürecinde yönetim kurulunun yükümlülükleri ve bu yükümlülüklerin ihlali hâlinde doğan sorumluluk rejimini ele almaktadır. Çalışmada, birleşmenin hazırlık, karar ve tescil aşamaları bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmiş; yönetim kurulunun özen ve sadakat borcu kapsamında üstlendiği görevler analiz edilmiştir. Bu bağlamda, birleşmeden kaynaklanan zararların niteliği, doğrudan ve dolaylı zarar ayrımı ile illiyet bağı unsuru sorumluluk hukuku perspektifinden tartışılmıştır. Ayrıca, TTK m. 193'te öngörülen özel sorumluluk davası, genel sorumluluk hükümleriyle karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve uygulamada ortaya çıkabilecek sorunlara doktrinsel çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines merger transactions in joint-stock companies within the framework of the Turkish Commercial Code, with a particular focus on the duties of the board of directors during the merger process and the liability regime arising from breaches of these duties. The study evaluates the preparatory, decision-making, and registration phases of mergers through a holistic approach and analyzes the obligations assumed by the board of directors within the scope of the duties of care and loyalty. In this context, the nature of damages arising from mergers, the distinction between direct and indirect damages, and the element of causation are discussed from the perspective of liability law. In addition, the special liability action regulated under Article 193 of the Turkish Commercial Code is examined comparatively with general liability provisions, and doctrinal solutions are proposed for potential issues that may arise in practice.