Mirasçıların vergi sorumluluğu
Tax liability of heirs
- Tez No: 1019005
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT SÜLEYMAN ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Vergi idaresi, alacağını tahsil etmek için 6183 sayılı Kanun ve 213 sayılı Kanunda yer alan maddeleri tatbik eder. Peki“ölüm olayının”vergi borçlarına etkisi nasıldır? Vefat eden kişinin yahut ölüm olayı ile kendisine tereke intikal eden kişinin vergi borcu olma ihtimali oldukça yüksektir. Mirasbırakanın borçlu olması halinde mirası kabul eden mirasçısına vergi borcu intikal edeceği gibi mirasbırakan vergi borçlusu olmasa dahi ölüm olayı ile mirası kabul eden mirasçıya bazı vergisel yükümlülükler yüklenir. Mirasçının mirası reddetmesi durumunda ise gerekli şartların varlığı halinde 4721 sayılı Kanunun 618. maddesinde yer alan reddi mirasın iptali davası ile karşı karşıya kalması mümkündür. Mirasçının vergi borçlusu olması halinde ise mirası kabul edip etmemesine göre karşılaşabileceği farklı işlemler mevcuttur. Mirasın kabulü halinde terekede yer alan mallara, 6183 sayılı Kanunda yer alan hükümlere istinaden mirasçının borcuyla sınırlı olarak işlemler tatbik edilir. Mirasın reddi durumunda ise borçlunun, olayın şartlarına göre reddi mirasın iptali davası, reddi mirasın hükümsüzlüğünün tespiti ve tasarrufun iptali davası ile karşı karşıya kalma ihtimali vardır. Çalışmamız ölüm olayının vergi alacağına etkisini; vergi hukukuna göre kamu alacağından sorumlu olabilecek mirasçıları, kamu alacağı kavramını, mirasçıların seçimlik haklarını, mirasbırakanın vergi borçlusu olması halinde mirasçının mirası kabul etmesi veya reddetmesi halinde meydana gelecek yükümlülüklerini ve karşılaşabileceği işlemleri, mirasçının vergi borçlusu olması halinde terekeyi kabul etmesi veya reddetmesi durumunda karşılaşabileceği işlemleri açıklamak suretiyle ele almıştır.
Özet (Çeviri)
The tax administration shall apply the articles contained in Law 6183 and Law 213 to collect what it shall receive. So what is the effect of“death event on ”tax liabilities? The probability that the person who died or the person who went to death by the death event is quite high is the tax debt. If the heir is owed, some tax liabilities are imposed on the heir who accepts the inheritance, even if there is no tax debt that inherits it, and even if there is no tax debt to the heir who accepts the inheritance by the death event. If the heir rejects the inheritance, it is possible that in the presence of the necessary conditions, the rejection in Article 4721, Article 618, will be faced with the cancellation of the inheritance case. If the heir is a tax borrower, there are different transactions that he may encounter according to whether he accepts the inheritance or not. In case of the acceptance of the inheritance, transactions are applied to the goods contained in the scale, limited to the debt of the heir in accordance with the provisions of Law numbered 6183. In the case of denial of inheritance, the debtor may face the case of cancellation of the inheritance according to the circumstances of the event, determination of the objection of the inheritance and cancellation of the savings case. Our work has the effect that the death event will be taxed; the heirs who may be responsible for taking the public under tax law, the concept that the heir will receive the public, if the heir is a tax debtor, he can inherit the obligations that will occur if the heir accepts the inheritance or rejects the debts, and can handle the debts that he owes.