Kilit denetim konusu açıklamalarını etkileyen faktörler üzerine bıst imalat sektöründe bir araştırma
- Tez No: 1019022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÜÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Denetim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Borsa İstanbul (BIST) imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin bağımsız denetim raporlarında yer alan Kilit Denetim Konusu (KDK) açıklamalarını etkileyen faktörleri incelemektir. Çalışma kapsamında, 2024 yılına ait bağımsız denetçi raporları yayımlanmış 238 imalat firması analiz edilmiştir. KDK verileri bağımsız denetim raporlarından manuel içerik analizi yöntemiyle elde edilirken, finansal veriler Kamuyu Aydınlatma Platformu'ndan (KAP) temin edilmiştir. Araştırmada KDK açıklamaları; KDK sayısı, toplam kelime sayısı ve KDK başına ortalama kelime sayısı olmak üzere üç boyutta ele alınmıştır. Analizlerde Poisson regresyon ve OLS regresyon modelleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, Big Four denetim firmaları tarafından denetlenen işletmelerde KDK sayısının ve toplam açıklama uzunluğunun daha düşük olduğunu, buna karşılık KDK başına yapılan açıklamaların daha ayrıntılı olduğunu göstermektedir. Ayrıca firma büyüklüğünün KDK sayısı ve toplam açıklama uzunluğu üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Buna karşın denetçi görüşü ve kârlılık değişkenlerinin KDK açıklamaları üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Sonuç olarak çalışma, KDK raporlamasının yalnızca niceliksel değil, aynı zamanda açıklama derinliği açısından da değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu yönüyle çalışma, denetim raporlarının bilgi içeriğine ilişkin literatüre ampirik katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the factors affecting Key Audit Matter (KAM) disclosures in the independent audit reports of firms operating in the manufacturing sector of Borsa Istanbul (BIST). Within the scope of the study, 238 manufacturing firms with publicly available independent audit reports for the year 2024 were analyzed. KAM data were obtained from independent audit reports through manual content analysis, while financial data were collected from the Public Disclosure Platform (KAP). In the study, KAM disclosures were analyzed in three dimensions: the number of KAMs, the total word count, and the average word count per KAM. Poisson regression and OLS regression models were employed in the analyses. The findings indicate that firms audited by Big Four audit firms report fewer KAMs and shorter total disclosure lengths; however, the explanations provided per KAM are more detailed. In addition, firm size has a positive and significant effect on both the number of KAMs and the total disclosure length. In contrast, auditor opinion and profitability variables do not have a significant effect on KAM disclosures. Overall, the study demonstrates that KAM reporting should be evaluated not only in quantitative terms but also in terms of disclosure depth. In this respect, the study provides an empirical contribution to the literature on the informational content of audit reports.