The impact of social media influencers on purchase intentions in digital real estate marketing
Dijital gayrimenkul pazarlamasında sosyal medya ınfluencerlarının satın alma niyeti üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 1019068
  2. Yazar: TARIK RKIB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU İNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Reklamcılık, Business Administration, Advertising
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu tez, gayrimenkul müşterilerinin satın alma kararları verirken sosyal medya etkileyicilerini nasıl değerlendirdiğini ve onlara nasıl güvendiğini incelemektedir. Gayrimenkul için etkileyici pazarlaması, mevcut literatür tüketim malları ve lüks perakendeye odaklandığı için yeterince incelenmemiştir. Bu nedenle, bu bilgi boşluğunu doldurmak amacıyla, yaş, gelir, eğitim, meslek, ev arama deneyimi ve sosyal medya kullanımı bakımından farklılık gösteren 18 yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Bu görüşme transkriptleri daha sonra MAXQDA kullanılarak kodlanmıştır. Katılımcıların etkileyiciler tarafından üretilen içeriği değerlendirdikleri diğer mekanizmaların belirlenmesinin yanı sıra, güven, katılımcıların sosyal medya etkileyicilerinin içeriğini değerlendirdikleri birincil faktör olarak belirlenmiştir. Güven oluşturma açısından, sponsorluklarla ilgili açıklama, tüm katılımcılar tarafından bildirilen en önemli gereklilik olmuştur. Benzer şekilde, katılımcıların tüketim kalıpları, takip ettikleri her etkileyici için kendilerini hedef kitle üyesi olarak algılamalarını yansıtmıştır. Bu nedenle, katılımcıların davranışsal eylemleri, yeni bir ev için finansal olarak hazırlıklı olma öz değerlendirmeleri ve mevcut yaşam evresi hedefleriyle doğrudan ilişkilidir. Sonuç olarak, katılımcılar arasında sosyal medya etkileyicileri tarafından üretilen bilgileri doğrulamak için birden fazla kaynak doğrulama faaliyetine ne ölçüde katıldıkları ve sosyal medya etkileyicileri tarafından üretilen içeriğe verdikleri davranışsal tepkiler açısından önemli farklılıklar bulunmuştur. Nihayetinde, bu araştırma, sosyal medya etkileyicilerinin dijital gayrimenkul pazarlamasında satın alma niyetlerini nasıl etkilediği sürecini anlamak için teorik bir model sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the ways in which real estate customers evaluate and rely upon social media influencers when making purchase decisions. Influencer marketing for real estate remains understudied since existing literature focuses on consumer goods and luxury retail. Therefore, to fill this knowledge gap, 18 semi-structured interviews were completed with respondents varying in age, income, education, occupation, experience searching for homes, and use of social media. These interview transcripts were then coded using MAXQDA. In addition to identifying other mechanisms through which participants assessed the content produced by influencers, trust was identified as the primary factor through which participants evaluated the content of social media influencers. In terms of establishing trust, disclosure regarding sponsorships was the number one requirement reported by all participants. Similarly, participants' consumption patterns reflected their own perception of themselves as target audience members for each influencer they followed. As such, participants' behavioral actions related directly to their self-evaluation of preparedness financially for a new home and their current life-stage goals. Finally, significant variations were found among participants in terms of the extent to which they engaged in multiple source validation activities to verify the information generated by social media influencers, and in terms of their behavioral response(s) to the content generated by social media influencers. Ultimately, this research presents a theoretical model for understanding the process by which social media influencers impact purchase intentions in digital real estate marketing.