PISA 2022 Türkiye örnekleminde matematik okuryazarlığını etkileyen faktörlerin çok düzeyli yapısal eşitlik modellemesi ile incelenmesi
Examining the factors influencing mathematical literacy in the PISA 2022 Türkiye sample through multilevel structural equation modeling
  1. Tez No: 1019074
  2. Yazar: FURKAN İSLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ÖZER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, PISA 2022 uygulamasında öğrencilerin matematik okuryazarlığını etkileyen faktörleri incelemektir. İlişkisel araştırma deseninde yürütülen bu çalışmada öncelikle kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Literatür taraması sonucunda edilen akademik bilgi ile değişkenler belirlenmiş ve örneklem ağırlıkları kullanılarak çok düzeyli yapısal eşitlik modellemesi analizi gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda öğrencilerin matematik okuryazarlığını etkileyen değişkinlerin öğrenci düzeyinde evdeki olanaklar, sosyoekonomik ve kültürel durum, matematiğe karşı kaygı, matematiğe yönelik tercihleri, matematiğe karşı algısı, öz yönelimli öğrenmeye aile desteği, hafta içi bilgi iletişim araçları kullanımı değişkenleri ile anlamlı bir model oluşturulmuştur. Okul düzeyinde ise okuldaki eğitim olanaklarının kısıtlılığı olumsuz okul iklimi ile anlamlı bir model kurulmuştur. Kurulan bu çok düzeyli modelde öğrenci değişkenlerinde ev olanakları, sosyoekonomik ve kültürel durum, matematiğe yönelik tercihleri, matematiğe karşı algısı değişkenler pozitif anlamlı bir ilişki göstermiştir. Okul değişkenleri negatif yönden anlamlı bir ilişki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the factors influencing students' mathematics literacy in the PISA 2022 assessment. Conducted within a correlational research design, the study initially involved a comprehensive literature review. Variables were identified based on the academic insights gained from the literature, and a multilevel structural equation modeling analysis was performed using sampling weights. The analyses revealed a significant model consisting of student-level variables, including socio-economic and cultural status, mathematics anxiety, mathematics preferences, perception of mathematics, parental support for self-directed learning, and weekday use of information and communication technologies. At the school level, a significant model was established with the shortage of educational resources and an unfavorable school climate. Within this multilevel model, the student variables of home possessions, socio-economic and cultural status, mathematics preferences, and perception of mathematics exhibited a significant positive relationship, whereas the school-level variables demonstrated a significant negative relationship.