Türk tekstil ürünlerinde illüstrasyonlarla antropomorfik hikâye anlatımı
Anthropomorphic storytelling through illustrations in Turkish textile products
  1. Tez No: 1019083
  2. Yazar: ELİF SARIGÜZMEN YETİŞKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NİLÜFER ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Türk tekstil sektörünün uluslararası alandaki önemli konumu ve artan rekabet koşulları, markaların tüketicilerle daha etkili iletişim kurabilecek yeni yöntemler geliştirmesine olanak tanımıştır. Bu doğrultuda illüstrasyonlar, tekstil ürünlerinin tasarımında estetik değeri desteklemenin yanı sıra marka kimliğinin güçlendirilmesinde ve hedef kitle ile bağ kurulmasında önemli bir araç hâline gelmiştir. Antropomorfik unsurların illüstrasyonlarla hikâye anlatımında kullanılmasıyla ürünlere insan benzeri nitelikler kazandırılmakta ve hedef kitlenin ürünlerle daha kolay etkileşim kurması sağlanmaktadır. Günümüzde özellikle markalaşma ve dijital iletişim stratejilerinin önem kazanmasıyla birlikte, Türk tekstil sektöründe illüstrasyonlarla antropomorfik hikâye anlatımının kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu yaklaşım sayesinde ürünler yalnızca işlevsel nesneler olarak değil, aynı zamanda belirli bir anlatının taşıyıcısı olarak konumlandırılmaktadır. Tüketiciler yalnızca ürünleri değil, ürünlerle ilişkilendirilen hikâyeleri, karakterleri ve marka dünyalarını da deneyimlemektedir. Bu nedenle tekstil markaları, tüketicilerin duygusal tepkilerine hitap eden ve marka kişiliğini görünür kılan illüstratif anlatılardan yararlanmaktadır. Antropomorfik karakterler aracılığıyla oluşturulan görsel hikâyeler, marka ile tüketici arasında duygusal bağ kurulmasına katkı sağlamakta ve marka sadakatinin geliştirilmesinde etkili bir rol üstlenmektedir. Bu araştırma, Türk tekstil ürünlerinde illüstrasyonlarla antropomorfik hikâye anlatımının kullanımını ve etkisini inceleyerek, nihai bir uygulama çalışması ile de yeni bir epizota dönüşmektedir. Araştırma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Türk tekstil ürünlerinde illüstrasyonun kullanımı ele alınmakta, ikinci bölümde antropomorfizm, karakter tasarımı ve illüstratif hikâye anlatımı kuramsal açıdan değerlendirilmekte, üçüncü bölümde ise antropomorfik hikâye anlatımının Türk tekstil ürünlerindeki yansımaları incelenerek uygulama çalışmasıyla desteklenmektedir. Böylece araştırma, antropomorfik karakterler ve illüstratif anlatıların Türk tekstil tasarımındaki işlevini, marka iletişimi ve görsel anlatı perspektifinden değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The significant position of the Turkish textile industry in the international market, together with increasing competitive conditions, has encouraged brands to develop new methods of establishing more effective communication with consumers. In this context, illustrations have become an important tool not only for enhancing the aesthetic value of textile products but also for strengthening brand identity and creating connections with target audiences. Through the use of anthropomorphic elements in visual storytelling, products are endowed with human-like qualities, enabling consumers to engage with them more easily. Today, with the growing importance of branding and digital communication strategies, the use of anthropomorphic storytelling through illustrations has become increasingly widespread within the Turkish textile sector. This approach positions products not merely as functional objects but also as carriers of specific narratives. Consumers experience not only products themselves but also the stories, characters, and brand worlds associated with them. For this reason, textile brands increasingly employ illustrative narratives that appeal to consumers' emotional responses and make brand personalities more visible. Visual stories constructed through anthropomorphic characters contribute to the establishment of emotional connections between brands and consumers and play an important role in fostering brand loyalty. By examining the use and impact of anthropomorphic storytelling through illustrations in Turkish textile products, this research ultimately transforms into a new episode through a practical design application. The study consists of three main sections. The first section addresses the use of illustration in Turkish textile products. The second section examines anthropomorphism, character design, and illustrative storytelling from a theoretical perspective. The third section investigates the reflections of anthropomorphic storytelling in Turkish textile products and supports the discussion through a practical application. Accordingly, the study aims to evaluate the function of anthropomorphic characters and illustrative narratives in Turkish textile design from the perspectives of brand communication and visual storytelling.