Pazarların küreselleşmesi sürecinde Türk ürünlerinde Türk markası imajı kazandırma stratejileri-tekstil ve hazır giyim sektöründe bir uygulama çalışması
  1. Tez No: 159568
  2. Yazar: ELİF NUR AVUNDUKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN SÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
231 ÖZET Günümüz küresel rekabet koşullarında marka I aş m an in önemini daha önce kavramış olan ülkeler milyar dolarlık değerleriyle dünyanın önemli güçleri haline gelmiş markalar yaratmışlardır. Bu ülkelerin markaları, ülke imajı etkisini kullanarak girdikleri pazarlarda kısa sürede lider konumuna gelmektedirler. Diğer taraftan, Türkiye'nin henüz bu markalar için fason üretim yapmaktan öteye gidemediği de bir gerçektir. Ancak, sahip olduğu kaynaklar, altyapısı ve bugün geldiği noktada marka imajı yaratmada en avantajlı olduğu sektör olan tekstil ve hazır giyim sektöründe ülkemiz önemli gelişmeler kaydetmiştir. Bu çalışmada, Türk markası imajının yaratılmasında uygulanabilecek stratejilerin belirlenmesi amacıyla, markalaşma konusunda etkin olabilecek, ülkemizin en büyük 500 ihracatçı işletmesi arasında yer alan tekstil ve hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren işletmeler üzerinde bir araştırma çalışması yapılmıştır. 24 sorudan oluşan anket formları işletmelere elektronik posta ve faks yoluyla gönderilmiş ve 67 işletmeden cevap alınmıştır. Araştırma sonucunda tekstil ve hazır giyim sektöründe henüz olumlu bir Türk markası imajı yaratılamadığı ortaya çıkmış ve Türk markası imajı yaratmak için ülke düzeyinde imaj çalışmalarını koordine edecek yapının kurulması ve profesyonel yönetimi ile işletmeler düzeyinde kalite algılamasının yaratılması gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
232 ABSTRACT Countries that have previously understood the importance of branding in the current global competitive condition have created brands that have taken their places within the world's leading powers each with billions of dollars value. While these brands are becoming leaders in the markets they have entered in a short period of time by using their country images, it is obvious that Turkey has not yet gone beyond making contract production under the names of these brands. However, with its resources, infrastructure and current level it has reached, Turkey has gained a considerable improvement in the textile and ready-made clothing sector in which Turkish companies has the most advantegous power to create brand image. In this study, with the aim of determining the strategies that can be employed in creating Turkish brand image, a survey is applied to the companies of textile and ready-made clothing sector that can be effective in branding and are within the top 500 exporters of Turkey. The survey sheets, each consisting of 24 questions, were posted to 140 companies via email and fax and 67 of them responded to the questions. As a result of this study, it is found that a positive outlook on the Turkish brand image has not yet been sustained and that to build a Turkish brand image, a structure with a professional management should be settled to coordinate the activities on image making on the country basis and an understanding of quality should be provided on the companies basis.