Üretim öncesinde Taguchi Yöntemiyle kalite kontrol ve ark-pvd-tin kaplı kesme taş üretimi örneğinde Taguchi metodu uygulaması ile proses parametrelerinin optimizasyonu
Proses quality control with Taguchi methods and the proses parameters optimal ark-pvd-tin coating cut stone example with application Taguchi methods
  1. Tez No: 101910
  2. Yazar: FUNDA ÇOLPAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ELMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
XI ÖZET Üretim öncesi kalite kontrol disiplini, ürün ya da üretim süreci geliştirme işini yapan mühendisin işini kaliteli yapmasını ve aynı zamanda kaliteli bir ürün ya da üretim sürecinin olası en düşük maliyetle üretilmesini sağlar. Bu disiplin, kayıp fonksiyonunun anlaşılmasına dayanır ve üç aşamada yapılır: sistem tasarımı, parametre tasarımı ve tolerans tasarımı. Kalitenin üründeki sapmalarla bozulduğu ve bu sapmaların müşterileri olumsuz etkilediği bilinen bir gerçektir. Taguchi yönteminin bunu engellemeye yönelik yaklaşımı, onu diğer kalite kontrol yöntemlerinden farklı yapmaktadır. Taguchi'nin tam ve bütünleşik sistemi, ürün (üretim süreci) spesifıkasyonlarını belirlemekte, bu spesifıkasyonlara göre üretilmesinde yardımcı olmaktadır. Taguchi yöntemi, performansı etkileyen gürültü kaynaklarından kurtulmak yerine, ucuz malzeme ve parçalar kullanarak gürültü kaynaklarına karşı duyarsız ürün (üretim süreci) kurmaya çalışır. Bu çalışmanın uygulanmasında, Ark-PVD-Tin Kaplı Kesme Takım Üretimi yöntemi için Taguchi Metodu Uygulaması ile Proses Parametrelerinin Optimizasyonunda en iyi kontrol faktörleri düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
XII ABSTRACT The discipline of off-line quality control enables the product or process development engineer to do his job in a quality manner and at the same time produce a quality product or process at the lowest possible cost. This discipline is based on an understanding of the loss function and is done in three stages: system design, parameter design and tolerance design. It is a common fact that quality is destroyed by variability and this variability affects customers negatively. Taguchi's approach to prevent this variability makes this approach different from other methods of quality control. Taguchi's complete and integrated system assists to determine product (process) specification, develop design and manufacture the product (process) according to these specifications. Rather than remove the sources of noises affecting the performance, Taguchi method seeks to build product and processes that are robust against sources of noises, using inexpensive materials. In the application of this study, the optimal control factors levels that are robust against the sources of noises have been tried to determine for the Arc-Pvd technique for the production of Tin cut stone by Taguchi methods.