Türkiye'de madencilik sektörü ve ekonomik açıdan önemi
The Mining sector in Turkey and its economical importance
- Tez No: 101911
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA TÜRENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Günümüzün sürekli ve süratle kalkınan, daha fazla üreten, ve daha fazla tüketen dünyasında madencilik faaliyetleri, hammadde kaynaklarına giderek artan talep dolayısıyla önemini korumaktadır. Bugünün sanayileşmiş ve kalkınmış birçok ülkesinde madencilik faaliyetlerinin, kalkınmanın temelini teşkil ettiği görülmektedir. İstihdam ağırlıklı bir sektör olması ve bundan ziyade kırsal kesimlerde faaliyetlerin sürdürülmesi sebebiyle geri kalmış bölgelerin kalkınması ve refah seviyesinin artmasındaki katkılarından dolayı madencilik sektörü tarihin derinliklerinde olduğu gibi bugün de kalkınmanın vazgeçilmez bir unsuru olarak kabul edilmektedir. Madenler geçmişte olduğu gibi gelecekte de Dünya ekonomisinde çok önemli bir yer teşkil edecekler, Ülkeler ve daha mikro düzeyde yöreler için taşıdıkları ehemmiyeti muhafaza edecekler ve hatta ülkelerin ve yörelerin ekonomik kurtuluşlarına dair stratejik durumlarını devam ettireceklerdir. Türkiye madenler açısından büyük bir potansiyele sahiptir. Ancak Türkiye ekonomisi bütün olarak incelendiğinde bu kadar stratejik öneme sahip madencilik sektörünün ekonomideki payının çok düşük olduğu göze çarpmaktadır. Topraklarımız altında saklı olan madenlerimizin Ülke ekonomisine katkısının kayda değer bir oranda olduğu bilindiği halde hazine olarak varsayılan madenleri değerlendirmede pasif bir politika izlenmektedir. Mevcut bilim ve teknoloji birkaç istisna haricinde madenlerin yerine kullanılabilecek alternatif maddeler keşfedememiştir. Bu noktada madenlerin daima bir ekonominin gelişimi ve geleceği için bir değer ifade edeceği ve kalkınmayı finanse edecek döviz kaynağı konumunu da koruyacağı dikkate alındığında madenlerin bölgesel kalkınma boyutunda daha etkin kullanımı ve Türkiye'nin bölgesel kalkınması için madencilik sektörünün etkinliği ile ilgili stratejiler geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada Türkiye'nin jeolojik yapısı, madencilik tarihçesi, maden potansiyeli, çıkartılan madenlerin ekonomik ve teknik özellikleri, madenciliğin Türkiye ekonomisine ( milli gelire, istihdama, sanayi sektörüne, ticaret sektörüne, enerji sektörüne, vb) katkısı, madencilik sektörünün sorunları ve bu sorunlara çözüm önerileri ve madencilik sektörünün Türkiye'nin bölgesel kalkınmasını tamamlayabilmesi için bu sektörün geleceğine yönelik oluşturulacak stratejik hedefler incelenecektir. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today' s world economy is constantly expanding, increasing production and consuming more goods. In a world of ever increasing consumption in which the need for raw materials is increasing, the need for mining and mining materials are maintaining its potential and importance. Mining is a very important part of industrialization and advancement of a nation as can be seen by analyzing the mining industry of industrialized nations. These nations have a very strong and sophisticated mining industry. Due to the fact that mining industry employs many workers, mining has been known to develop the rural areas of each nation and lead to increase income and prosperity for the local people. This has been a constant success throughout history. It is because of this reason that mining industry continues to be an important part of advancement and development in today' s economy. Turkey has a very high potential in the mining field. However, when we analyze the Turkish Economy, we can realize that, an industry that has so much economic potential makes up only a very small portion of the total economy. Though the economic and cultural potential of many mining goods underneath our soils is very well known, the government' s policies toward the mining industry is very passive. The technological and scientific advancements that we reached today can only replace few of the mining goods that we use in our everyday lives and the need for mining goods will continue for a very long time. The mining ndustry can be used for development and if financed right, it can maintain its potential for bringing foreign currency into our economy. There fore, in order to increase local development, the importance of mining should be strategically developed and neessary studies and actions should be taken. This study will research Turkey' s geological structure, mining history, mining potential, the economical and technical characteristics of the mines in Turkey and the contribution of mining to the Turkish Economy (to the national income, employment, the industry sector, commerce sector and the energy sector, etc.) will be studied. In addition to the above, the issues and problems facing the mining industry, the possible solutions to these problems and what are the right directions and solutions to be taken to enable mining in Turkey to be a strategic part of the economy will be studied. Strategic aims that are needed in order for mining to advance the local sector will be the last focus of this study. vm