İngilizce dersinde çeşitlendirilmiş etkinliklerin akademik başarıya, konuşma kaygısına ve tutuma etkisi
The effect of differentiated activities in English lessons on academic achievement, speaking anxiety, and attitude
  1. Tez No: 1019107
  2. Yazar: AYSU SAVICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul İngilizce dersinde uygulanan çeşitlendirilmiş etkinliklerin öğrencilerin akademik başarılarına, konuşma kaygılarına ve derse yönelik tutumlarına etkisini incelemektir. Çalışma, nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması yaklaşımı ile yürütülmüştür. Eylem araştırması içerisinde ise ön test-son test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Batı Karadeniz bölgesinde yer alan iki devlet ilkokulunda öğrenim gören 33'ü deney ve 17'si kontrol grubu olmak üzere toplam 50 dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Deney grubunda dersler çeşitlendirilmiş etkinliklerle yürütülürken, kontrol grubunda ise mevcut öğretim uygulamalarına devam edilmiştir. Üç eylem planının uygulandığı araştırmada 15 hafta uygulama yapılmıştır. Araştırma sürecinde, her dersin bitiminde araştırmacı tarafından araştırma günlüğü notları tutulmuş; ayrıca her eylem planının ardından öğrencilerin sürece yönelik değerlendirmelerini belirlemek amacıyla öğrenci süreç formları uygulanmıştır. Elde edilen bu veriler ışığında sonraki eylem planlarında gerekli revizyonlar gerçekleştirilerek süreç tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında İngilizce Konuşma Kaygısı Ölçeği, İngilizce Tutum Ölçeği, İngilizce Konuşma Becerisi Performans Testi, İngilizce Dinleme Becerisi Başarı Testi, Tutum Görüşme Formu, Öğrenci Süreç Değerlendirme Formu ve Araştırmacı Günlüğü kullanılmıştır. Veri analizleri, veri toplama ile eş zamanlı olarak yürütülmüştür. Nicel verilerin analizi için bağımsız gruplar için t-testi, bağımlı gruplar için t-testi; nitel verilerin analizinde ise içerik analizi ve betimsel analiz tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, çeşitlendirilmiş etkinliklerin uygulandığı deney grubundaki öğrencilerin İngilizce akademik başarılarında ve tutumlarında bir artış sağlandığı; konuşma kaygılarında ise düşüş yaşandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of differentiated activities implemented in primary school English classes on students' academic achievement, speaking anxiety, and attitudes toward the course, and to reveal students' views regarding this process. The study was conducted using the action research approach, one of the qualitative research designs. Within the scope of the action research, a pre-test/post-test control group design was employed. The study group consisted of a total of 50 fourth-grade students studying in two public primary schools located in the Western Black Sea Region during the 2024–2025 academic year, including 33 students in the experimental group and 17 students in the control group. While the courses in the experimental group were carried out using diversified activities, the existing teaching practices were continued in the control group. The study, in which three action plans were implemented, lasted for 15 weeks. Throughout the research process, the researcher kept research diary notes at the end of each lesson; additionally, student process forms were administered after each action plan in order to determine students' evaluations of the process. In light of the data obtained, the necessary revisions were made in the subsequent action plans, and the process was completed accordingly. Data were collected using the English Speaking Anxiety Scale, The English Attitude Scale, The English Speaking Skills Performance Test, The English Listening Skills Achievement Test, The Attitude Interview Form, The Student Process Evaluation Form, and The Researcher's Diary. Data analysis was conducted simultaneously with data collection. For the analysis of quantitative data, independent samples t-test and paired samples t-test were used; for the analysis of qualitative data, content analysis and descriptive analysis techniques were employed. The results of the study revealed that the students in the experimental group, differentiated activities were implemented, showed an increase in their English academic achievement and their attitudes toward English, while their speaking anxiety decreased.