Türkmenistan'ın doğal ortam özellikleri ve insan
Natural environment features of Turkmenistan and human
  1. Tez No: 1019112
  2. Yazar: ATAHAN YUSUPOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ÖZŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, araştırma sahasının doğal ortam özellikleri ile insan faaliyetleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın amacı; jeolojik yapı, jeomorfoloji, iklim, hidrografya, toprak ve bitki örtüsü özelliklerinin mekânsal dağılışını ortaya koymak ve bu doğal ortam unsurlarının arazi kullanımı/arazi örtüsü (AKAÖ) üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Araştırmada uydu görüntüleri, uzaktan algılama verileri ve çeşitli mekânsal veri setleri kullanılmıştır. Veriler Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ortamında işlenmiş, tematik haritalar üretilmiş ve doğal ortam özellikleri ile AKAÖ sınıfları arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Bu kapsamda Ki-kare bağımsızlık testi, Cramer's V katsayısı ve Spearman sıra korelasyonu kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre doğal ortam özellikleri ile insan faaliyetleri arasında güçlü bir mekânsal ilişki bulunmaktadır. Tarım ve yerleşim alanlarının büyük ölçüde düşük yükseltili, düşük eğimli, su kaynaklarına yakın ve verimli toprakların bulunduğu alanlarda yoğunlaştığı belirlenmiştir. Mera alanlarının ise daha çok kurak ve yarı kurak sahalarda yayılış gösterdiği görülmüştür. 2000–2025 döneminde tarım alanları %53,54, yerleşim alanları %102,59 ve mera alanları %91,47 oranında artarken; açık alanlar, orman alanları ve su yüzeylerinde azalma meydana gelmiştir. Sonuç olarak araştırma sahasında doğal ortam özellikleri ile insan faaliyetleri arasında karşılıklı ve dinamik bir etkileşim bulunmaktadır. Doğal ortam koşulları arazi kullanımının dağılışını yönlendirirken, insan faaliyetleri de doğal çevrenin yapısında değişimlere neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between the natural environmental features of the study area and human activities. The main objective of the study is to determine the spatial distribution of geological structure, geomorphological features, climate, hydrography, soils, and vegetation, and to evaluate the effects of these natural environmental components on land use/land cover (LULC). Satellite imagery, remote sensing data, and various spatial datasets were used in the study. The data were processed in a Geographic Information Systems (GIS) environment, thematic maps were produced, and the relationships between natural environmental features and LULC classes were analyzed. In this context, the Chi-square independence test, Cramer's V coefficient, and Spearman's rank correlation were employed. The results indicate a strong spatial relationship between natural environmental features and human activities. Agricultural and settlement areas are largely concentrated in low-elevation, low-slope areas with access to water resources and fertile soils. Pasture areas, on the other hand, are predominantly distributed in arid and semi-arid regions. Between 2000 and 2025, agricultural lands increased by 53.54%, settlement areas by 102.59%, and pasture areas by 91.47%, while open areas, forest lands, and water surfaces decreased. In conclusion, there is a reciprocal and dynamic interaction between natural environmental features and human activities in the study area. While natural environmental conditions influence the distribution of land use, human activities also contribute to changes in the natural environment.