Türkiye'de okuma güçlüğü alanında yapılan lisansüstü tezlerin incelenmesi
An examination of graduate theses on reading difficulties conducted in Türki̇ye
  1. Tez No: 1019153
  2. Yazar: KÜBRA AĞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK KAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de 2002-2024 yılları arasında okuma güçlüğü alanında hazırlanmış lisansüstü tezlerin betimsel içerik analizi yöntemiyle incelenmesidir. Araştırmanın veri setini, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Ulusal Tez Merkezi veri tabanında yer alan 16 doktora ve 39 yüksek lisans tezi olmak üzere toplam 55 lisansüstü tez oluşturmaktadır. Çalışmalar; yayımlandıkları yıl, tez türü, üniversite, araştırma yöntemi, örneklem büyüklüğü ve türü, veri toplama araçları, anahtar kelimeler, temalar, araştırma sonuçları ve öneriler açısından analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, okuma güçlüğü alanında hazırlanan lisansüstü tezlerin sayısı 2011 yılından itibaren artış göstermiş ve 2024 yılında en yüksek düzeye ulaşmıştır. İncelenen tezlerin büyük çoğunluğunu yüksek lisans tezleri oluştururken, en fazla tezin Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesinde hazırlandığı belirlenmiştir. Araştırmalarda ağırlıklı olarak nicel araştırma yöntemlerinin tercih edildiği, örneklem gruplarının ise çoğunlukla ilkokul düzeyindeki 25 ve daha az katılımcıdan oluştuğu tespit edilmiştir. Veri toplama araçları arasında en sık okuduğunu anlama envanterlerinin kullanıldığı belirlenmiştir. Tematik inceleme sonucunda lisansüstü tezlerin ağırlıklı olarak okuma akıcılığı ve okuduğunu anlama konularına odaklandığı, anahtar kelime analizinde ise bu kavramların en sık kullanılan anahtar kelimeler olduğu görülmüştür. Araştırma sonuçları, okuma güçlüğü yaşayan öğrencilerin akademik başarılarının akranlarına göre daha düşük olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca çalışmalarda, okuma güçlüğü yaşayan öğrencilere yönelik strateji temelli öğretim uygulamalarının yaygınlaştırılması ve farklı örneklem gruplarıyla yeni araştırmaların yürütülmesine yönelik önerilere sıklıkla yer verildiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, elde edilen bulguların Türkiye'de okuma güçlüğü alanında yürütülen lisansüstü tezlerin genel görünümünü ortaya koyduğu, alandaki eğilimlerin belirlenmesine katkı sağladığı ve gelecekte yapılacak araştırmalara yol gösterici nitelikte olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine graduate theses on reading difficulties completed in Türkiye between 2002 and 2024 through descriptive content analysis. The dataset consisted of 55 graduate theses retrieved from the National Thesis Center database of the Council of Higher Education (YÖK), including 16 doctoral dissertations and 39 master's theses. The theses were analyzed in terms of publication year, thesis type, university, research method, sample size and characteristics, data collection instruments, keywords, themes, research findings, and recommendations. The findings revealed that the number of graduate theses on reading difficulties has increased steadily since 2011, reaching its highest level in 2024. While the majority of the studies were master's theses, the highest number of theses was completed at Ankara University and Gazi University. Quantitative research methods were predominantly employed, and the samples generally consisted of 25 or fewer participants at the primary school level. Among the data collection instruments, reading comprehension inventories were the most frequently used. The thematic analysis indicated that graduate theses primarily focused on reading fluency and reading comprehension, and these concepts also emerged as the most frequently used keywords. The findings further demonstrated that students with reading difficulties exhibited lower academic achievement than their peers. In addition, the reviewed studies frequently recommended expanding the use of strategy-based instructional practices for students with reading difficulties and conducting further research with diverse sample groups. Overall, the findings provide a comprehensive overview of graduate research on reading difficulties in Türkiye, contribute to identifying research trends in the field, and offer guidance for future studies.