Orta doğu solunum sendromu koronavirüsü (mers-cov) matematiksel modelinin caputo-fabrizio kesirli türevi ile analizi
Analysis of middle east respiratory syndrome coronavirus (mers-cov) mathematical model with caputo-fabrizio fractional derivative
  1. Tez No: 1019203
  2. Yazar: KÜBRA KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALİ DOKUYUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, yüksek ölüm oranı ve salgın potansiyeli nedeniyle küresel sağlık açısından önemli bir tehdit olan Orta Doğu Solunum Sendromu Koronovirüsü (MERS-COV) matematiksel modelinin analizi yapılacaktır. MERS-COV'un yayılım dinamiklerini daha gerçekçi biçimde incelemek adına model Caputo-Fabrizio kesirli türev operatörüne genişetilecektir. Elde edilen modelin sabit nokta teoremi kullanılarak varlık çözümü ve Picard'ın teklik teoreminden yararlanılarak teklik çözümü yapılacaktır. Sayısal çözümler Adams-Bashforth yöntemi kullanılarak gerçekleştirilecek ve modelin davranışı analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis will analyze the mathematical model of the Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus (MERS-COV), a significant threat to global health due to its high mortality rate and epidemic potential. To more realistically examine the spread dynamics of MERS-COV, the model will be extended to the Caputo-Fabrizio fractional derivative operator. The resulting model will be solved using the fixed-point theorem for existence and Picard's uniqueness theorem for uniqueness. Numerical solutions will be performed using the Adams-Bashforth method, and the model's behavior will be analyzed.