Kriptolojiye ilk adım: ilkokul öğrencilerinin kriptografiyi görsel teknolojiyle öğrenme süreci
First step to cryptology:primary school students learning process of cryptography with visual technology
  1. Tez No: 1019221
  2. Yazar: ÇAĞLA YANAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖZNUR ŞENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde siber güvenlik ihlallerinin çoğalması ve bireylerin bu tür mağduriyetlerle karşılaşması, veri şifreleme ve koruma yöntemlerine olan merakı artırmıştır. Bu durum, güçlü veri şifreleme ve koruma yöntemlerine ilişkin akademik ve pratik bilgiyi de beraberinde getirmiştir. Mevcut literatür incelendiğinde, siber güvenlik bilinçlendirme eğitimleri ve müfredat içeriklerinin ağırlıklı olarak ortaokul ve lise seviyesindeki öğrencileri hedef aldığı gözlemlenmektedir. İlkokul düzeyindeki öğrencilerin bu kapsayıcı eğitim yaklaşımından geri kalması, alanda önemli bir boşluk olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışma, yukarıda belirtilen boşluğu doldurma hedefi çerçevesinde ilkokul öğrencilerinin seviyelerine uygun şifreleme yöntemleri ve temel siber güvenlik kavramları hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamayı hedeflemektedir. Çalışmanın bir diğer temel amacı ise, öğrenme sürecinde kullanılan görsel materyallerin öğrencilerin akademik performans, motivasyonu ve bilginin kalıcılığı üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmanın yöntemsel çerçevesini oluşturmak üzere, ilkokul öğrencilerinin bilişsel seviyelerine uygun, basit ve tarihsel bir algoritma olan Sezar Şifreleme tekniği seçilmiştir. Bu teknik dikkate alınarak, görsel destekli ve geleneksel olmak üzere iki farklı öğretim modeline yönelik kapsamlı ders planları, eğitim içerikleri ve uygulama materyalleri tasarlanmıştır. Çalışmada, bu iki eğitim yaklaşımının öğrenciler üzerindeki etkileri; akademik başarı testleri, motivasyon anketleri ve tutum ölçekleri vasıtasıyla karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Bu araştırma, siber güvenlik eğitiminin erken yaşların seviyesine indirgenmesinin önemine işaret etmektedir. Geliştirilen öğretim modelinin, ilkokul öğrencilerinin şifrelemenin mantığını kavrama noktasında etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca, görsel materyal destekli öğrenmenin, geleneksel yöntemle öğrenmeye kıyasla akademik başarıyı, derse yönelik motivasyonu ve öğrenmenin kalıcılığını araştırmadaki olumlu etkisinin olup olmadığına dair bulgular, eğitim teknolojileri alanına ve erken yaş eğitim programlarının tasarımına değerli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, the increasing number of cybersecurity breaches and the resulting victimization of individuals have heightened interest in data encryption and protection methods. This situation has also brought about both academic and practical interest in developing strong data encryption and protection techniques. A review of the current literature reveals that cybersecurity awareness training programs and curriculum content are predominantly aimed at middle and high school students. The lack of such inclusive educational approaches at the elementary school level is considered a significant gap in the field. This study aims to fill the aforementioned gap by enabling elementary school students to acquire knowledge about encryption techniques and fundamental cybersecurity concepts appropriate to their developmental level. Another key objective of the study is to examine the impact of visual materials used during the learning process on students' academic achievement, motivation, and knowledge retention. To establish the methodological framework, the Caesar Cipher— a simple and historically significant algorithm suitable for the cognitive level of elementary school students—was selected. Based on this technique, comprehensive lesson plans, instructional content, and application materials were designed for two different teaching models: a visually supported approach and a traditional approach. The effects of these two pedagogical approaches on students were comparatively analyzed using academic achievement tests, motivation surveys, and attitude scales. This research highlights the importance of introducing cybersecurity education at an early age. The developed instructional model is anticipated to be effective in helping elementary school students grasp the logic of encryption. Moreover, Findings Regarding whether visually supported learning is more effective than traditional methods in enhancing academic achievement, motivation toward the lesson, and long term retention of knowledge, valuable contributions are expected to be made contributions to the field of educational technologies and to the design of early childhood education programs.