Hava kargo yatırımlarında sürdürülebilirliğin sağlanabilmesine yönelik etkin stratejilerin belirlenmesi
Determining effective strategies to ensure sustainability in air cargo investment
  1. Tez No: 1019223
  2. Yazar: İLİNAY GÖKALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK YAYLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Hava kargoculuğu, küreselleşmenin de etkisiyle dünyadaki ticaretin can damarı haline gelmiştir. Bu sektörde yaşanan hızlı büyüme, çevresel duyarlılık ve ekonomik verimlilik çerçevesinde sürdürülebilirlik yatırımlarını zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, hava kargo yatırımlarının sürdürülebilirliğini sağlamaya yönelik öncelikli stratejiler geliştirmektir. Bu kapsamda, literatür tabanlı 8 kriter oluşturulmuştur. Karar vericilerin belirlenen tüm faktörlere yönelik iyileştirme yapması zaman ve maliyet kısıtından dolayı mümkün değildir. Dolayısıyla kriterlerin önem derecesine göre ağırlıklandırılması bir ihtiyaçtır. Çalışmanın analizinde DEMATEL ve Bulanık DEMATEL yöntemleri kullanılmıştır. Alanında en az on yıl tecrübeye sahip, karar verici pozisyonunda çalışan dört uzmandan belirlenen kriterleri değerlendirmeleri talep edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, hava kargo yatırımlarının sürdürülebilirliğini etkileyen en önemli kriterin teknolojik faktörler olduğunu göstermektedir (w=0,140). Ekonomik faktörler (w=0,137) operasyonel faktörler (w=0,136) hava kargo yatırımlarının sürdürülebilirliğini etkileyen diğer önemli kriterler olarak dikkat çekmektedir. Karar vericilerin, hava kargo yatırımları hususunda teknolojik faktörlere öncelik vermesi faydalı olacaktır. Yapay zekâ tabanlı optimizasyon sistemlerinin kurulması, büyük veri odaklı kapasite yönetimi, kargo talebini önceden tahmin eden makine öğrenmesi tabanlı stratejiler yatırımların sürdürülebilirliğine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Air cargo transportation has become the lifeblood of global trade, driven by globalization. The rapid growth in this sector necessitates sustainability investments within the framework of environmental sensitivity and economic efficiency. The main objective of this study is to develop priority strategies for ensuring the sustainability of air cargo investments. In this context, eight literature-based criteria have been established. It is not possible for decision-makers to make improvements for all identified factors due to time and cost constraints. Therefore, weighting the criteria according to their importance is a necessity. DEMATEL and Fuzzy DEMATEL methods were used in the analysis of the study. Four experts with at least ten years of experience in the field and working in decision-making positions were asked to evaluate the determined criteria. The results of the study show that the most important criterion affecting the sustainability of air cargo investments is technological factors (w=0.140). Economic factors (w=0.137) and operational factors (w=0.136) are other important criteria affecting the sustainability of air cargo investments. It would be beneficial for decision-makers to prioritize technological factors regarding air cargo investments. The establishment of AI-based optimization systems, big data-driven capacity management, and machine learning-based strategies that predict cargo demand are expected to contribute to the sustainability of investments.